Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Skončilo vyšetřování vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky

Skončilo vyšetřování vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky
Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli zavražděni v únoru 2018 | zdroj: Profimedia

Slovenská policie ukončila hlavní část vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Zločin v zemi vyvolal politickou krizi, která vedla k demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. 

Na přelomu září a října dostane obhajoba možnost seznámit se s výsledky vyšetřování, informovala v pondělí slovenská média. Odkazují na vyjádření advokáta jednoho z pěti obviněných v případu, který loni otřásl Slovenskem.

Po prostudování spisu bude možné navrhnout doplnění důkazů, upozornil Denník N. Vyšetřovatel následně rozhodne, zda vyhoví žádosti, nebo podá prokuratuře návrh na podání obžaloby. 

Policie letos v březnu obvinila z objednání Kuciakovy vraždy podnikatele Mariana Kočnera. Kuciak psal o jeho kontroverzních podnikatelských aktivitách. Další čtyři podezřelí byli obviněni už loni. Dle posledních informací byl vrahem Kuciaka a Kušnírové patrně Miroslav Marček, který se během vyšetřování k činu přiznal.

Někteří z obviněných jsou podezřelí i z dalších dvou vražd, a to podnikatele Petera Molnára a bývalého primátora města Hurbanovo Lászlóa Basternáka, a též z přípravy vražd exministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky. 

Kuciak a Kušnírová byli zavražděni v únoru 2018. Zločin vyvolal loni na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989. To nakonec vedlo k rezignaci tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ve funkci premiéra ho nahradil místopředseda strany Peter Pellegrini. 

 

Zdroje: