Školské odbory se s Dobešem na platech nedohodly

- Aktuality autor: Jan Pastor

Školské odbory se dnes nedohodly s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) na nové platové tabulce pro učitele. Novinářům to po dnešním jednání řekl šéf školských odborů František Dobšík. Vadí jim hlavně zrušení tzv. věkového automatu, podle nějž měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat.

O změnách chtějí odbory ještě jednat s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) a premiérem Petrem Nečasem (ODS). O případných protestech budou odbory mluvit příští týden na poradě regionů.

"My máme ohlasy z krajů, že to vnímají jako nespravedlnost," uvedl Dobšík. Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Zatímco dříve se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy.

Místo protestů raději skutečnou pomoc učitelům

Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. Podle ministerstva by se tak kantorům měl navýšit plat o 500 až 1500 korun. Dobšík ale upozornil, že průměrně půjde o 750 korun.

Dobeš už dříve na výtky odborů reagoval s tím, že by se měly místo protestů raději zaměřit na skutečnou pomoc učitelům.

Tagy: dobes

Zdroje: ČTK