Školní docházka bude trvat deset let, navrhuje Valachová

- Aktuality autor: pal

Ministryně školství Kateřina Valachová navrhuje, aby se povinná školní docházka prodloužila z devíti na deset let, přičemž by byla zahájena už v posledním roce mateřské školy, který by byl pro všechny děti povinný. V určitých případech by ale rodiče mohli své dítě vzdělávat doma podle individuálního plánu a nemuseli by tuto povinnosti splnit. Ministryně také posouvá termín pro povinnou maturitu z matematiky až na rok 2021.  Valachová o tom informovala na páteční tiskové konferenci.  

Ministryně školství Kateřina Valachová navrhuje změny v povinné školní docházce

Ministryně školství Kateřina Valachová navrhuje změny v povinné školní docházce,zdroj: Profimedia.cz

Podle novely by měla od roku 2017 klesnout věková hranice pro nárok na přijetí do školky na čtyři roky a v dalším roce na tři roky. Stát by nově musel zajistit místa pro všechny děti toho věku.

Také školky budou mít svůj rámcově vzdělávací program

Školky by nově měly postupovat podle rámcového vzdělávacího programu, který určí, co se musí dítě před nástupem do první třídy základní školy naučit. Ministryně chce také prosadit v posledním roce školky obědy zdarma, musí na to sehnat 700 milionů korun ročně.

"Co se týká novinek pro studenty, tak už letos bude možné, aby ředitel v rámci maturitní zkoušky rozhodl o uznání mezinárodně uznávané jazykové zkoušky jako náhrady za zkoušku maturitní z cizího jazyka," řekla.

Ministryně chce zavést obdobu osnov

Valachová rovněž plánuje zpřísnit do dvou let vzdělávací programy škol, zavést tedy obdobu školních osnov. Před osmi lety byly osnovy zrušeny a nahradily je mnohem volnější rámcové vzdělávací programy.

Z jednotlivých škol tak nyní vycházejí žáci s rozdílnou úrovní znalostí. U maturitních předmětů chce ministryně stanovit, jaké znalosti mají studenti získat.

Povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou by měly být od jara 2017, otázky budou zadávány centrálně. Umožněny budou dva termíny přijímacích zkoušek, přičemž se započte lepší dosažený výsledek.

Povinná maturita z matematiky se odkládá

S povinnou maturitou z matematiky počítá ministryně až od jara 2021, tedy o dva roky později proti původním návrhům. Další odklad by mohly dostat obory, kde je zatím ve výuce málo hodin matematiky.

Z 284 oborů středoškolského vzdělávání má být od roku 2021 povinná maturita z matematiky jen na 60.

Do školních lavic by v úterý mělo poprvé usednout asi 118 tisíc prvňáčků. Celkem budou mít základní školy téměř 883 tisíc žáků, na střední školy by mělo nastoupit 101 800 žáků.

Tento začátek školního roku je pro Valachovou první ve funkci. Ministryní je od půlky června, na postu vystřídala Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán kvůli údajné šikaně zaměstnanců ministerstva.

 

Tagy: Česko domácí Ministerstvo školství vzdělání a výchova

Zdroje: ČTK