Jak zabránit řádění šílených střelců? Vědci na to hledají odpověď
Proč střelec ve Virginii zabil dva novináře a udělal si z toho video? Odpověď je jednoduchá. Chtěl získat pozornost. Nabízí se ale mnohem složitější otázka. Jak lze těmto útokům do budoucna zabránit? Částečnou odpověď na tuto otázku podávají sociologické výzkumy.
Vrah z Virginie si svůj čin nafilmoval a video okamžitě umístil na sociální sítě. Své video pojal jako first person střílečku a možná i proto lidé jeho video sdíleli ve velkém.
Vrazi touží po popularitě
Masoví zabijáci po takovéto pozornosti vlastně touží a využívají média ke svému vlastnímu prosazení. Tím ale mohou motivovat další lidi k podobným činům.
Studie uveřejněná v časopise PLOS One ukazuje, že „masové vraždy, ve kterých figurovaly střelné zbraně, jsou motivovány podobnými činy, které se odehrály v minulosti.“ Podle autorů studie to ale platí pouze pro činy, kdy jsou zabiti čtyři a více lidí. Menší počet obětí, prý nepřitahuje takovou pozornost, o jakou tito vrahové stojí.
André Simon, který analyzoval případy střelby z databáze FBI, došel k závěru, že „napodobitelský fenomén je skutečný. A spousta pachatelů masových vražd napodobovala některé z minulých zločinů, které se už někdy dříve objevily v médiích."
Jakou roli hrají média?
Podle sociologů musí média informovat o takových událostech, které jsou důležité pro veřejnou bezpečnost. Informování o střelbě totiž může upozornit na mezeru v zákonech a potřebu nových právních předpisů.
Zprávy o střelbě mohou na jednu stranu motivovat zabijáky, ale na druhou stranu mohou lidi přimět k větší ostražitosti. Katherine Newmanová ve své knize s podtitulem Sociální kořeny střelby ve školách uvádí, že informace o těchto činech mohou rodiče a žáky přimět k tomu, aby informovali o podezřelých osobách, které mohou být potenciálními střelci.
Sociologové nabízejí způsob, jak zmírnit popularitu masových vrahů
Jak tedy zabránit střelcům, aby skrze média získávali pozornost? Odpověď na to není jednoduchá. Jednou z možností je nezveřejňovat tváře vrahů. Tedy informovat o tom, co se stalo, ale neprozrazovat identitu pachatele.
Někdo může namítnout, že je to nesmysl, protože v případě Virginie se podařilo pachatele chytit právě díky videu, na které byl vidět. Navíc je tu problém s tím, že mnoho lidí bude identitu střelce sdílet nezávisle na médiích.
Sociologové ovšem uvádějí, že pokud se pachatelova podoba neobjeví na titulních stránkách deníků, minimalizuje to jeho proslulost a touhu být slavný. Vědci si ovšem uvědomují, že takovýto přístup k informování o masových vraždách je v současné době prakticky vyloučen.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 5.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,260 | 25,380 |
USD | 23,220 | 23,400 |