Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Jak zabránit řádění šílených střelců? Vědci na to hledají odpověď

Jak zabránit řádění šílených střelců? Vědci na to hledají odpověď
Střelci touží po mediální popularitě. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Proč střelec ve Virginii zabil dva novináře a udělal si z toho video? Odpověď je jednoduchá. Chtěl získat pozornost. Nabízí se ale mnohem složitější otázka. Jak lze těmto útokům do budoucna zabránit? Částečnou odpověď na tuto otázku podávají sociologické výzkumy. 

Vrah z Virginie si svůj čin nafilmoval a video okamžitě umístil na sociální sítě. Své video pojal jako first person střílečku a možná i proto lidé jeho video sdíleli ve velkém. 

Vrazi touží po popularitě

Masoví zabijáci po takovéto pozornosti vlastně touží a využívají média ke svému vlastnímu prosazení. Tím ale mohou motivovat další lidi k podobným činům.

Studie uveřejněná v časopise PLOS One ukazuje, že „masové vraždy, ve kterých figurovaly střelné zbraně, jsou motivovány podobnými činy, které se odehrály v minulosti.“ Podle autorů studie to ale platí pouze pro činy, kdy jsou zabiti čtyři a více lidí. Menší počet obětí, prý nepřitahuje takovou pozornost, o jakou tito vrahové stojí. 

André Simon, který analyzoval případy střelby z databáze FBI, došel k závěru, že „napodobitelský fenomén je skutečný. A spousta pachatelů masových vražd napodobovala některé z minulých zločinů, které se už někdy dříve objevily v médiích." 

Jakou roli hrají média?

Podle sociologů musí média informovat o takových událostech, které jsou důležité pro veřejnou bezpečnost. Informování o střelbě totiž může upozornit na mezeru v zákonech a potřebu nových právních předpisů.

Zprávy o střelbě mohou na jednu stranu motivovat zabijáky, ale na druhou stranu mohou lidi přimět k větší ostražitosti. Katherine Newmanová ve své knize s podtitulem Sociální kořeny střelby ve školách uvádí, že informace o těchto činech mohou rodiče a žáky přimět k tomu, aby informovali o podezřelých osobách, které mohou být potenciálními střelci. 

Sociologové nabízejí způsob, jak zmírnit popularitu masových vrahů

Jak tedy zabránit střelcům, aby skrze média získávali pozornost? Odpověď na to není jednoduchá. Jednou z možností je nezveřejňovat tváře vrahů. Tedy informovat o tom, co se stalo, ale neprozrazovat identitu pachatele.

Někdo může namítnout, že je to nesmysl, protože v případě Virginie se podařilo pachatele chytit právě díky videu, na které byl vidět. Navíc je tu problém s tím, že mnoho lidí bude identitu střelce sdílet nezávisle na médiích.

Sociologové ovšem uvádějí, že pokud se pachatelova podoba neobjeví na titulních stránkách deníků, minimalizuje to jeho proslulost a touhu být slavný. Vědci si ovšem uvědomují, že takovýto přístup k informování o masových vraždách je v současné době prakticky vyloučen.

Zdroje:
www.vox.com