Dnes je neděle 29. května 2022., Svátek má Maxim a Maxmilián
Počasí dnes 5°C Dešťové přeháňky

Jak zabránit řádění šílených střelců? Vědci na to hledají odpověď

Jak zabránit řádění šílených střelců? Vědci na to hledají odpověď
Střelci touží po mediální popularitě. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Proč střelec ve Virginii zabil dva novináře a udělal si z toho video? Odpověď je jednoduchá. Chtěl získat pozornost. Nabízí se ale mnohem složitější otázka. Jak lze těmto útokům do budoucna zabránit? Částečnou odpověď na tuto otázku podávají sociologické výzkumy. 

Vrah z Virginie si svůj čin nafilmoval a video okamžitě umístil na sociální sítě. Své video pojal jako first person střílečku a možná i proto lidé jeho video sdíleli ve velkém. 

Vrazi touží po popularitě

Masoví zabijáci po takovéto pozornosti vlastně touží a využívají média ke svému vlastnímu prosazení. Tím ale mohou motivovat další lidi k podobným činům.

Studie uveřejněná v časopise PLOS One ukazuje, že „masové vraždy, ve kterých figurovaly střelné zbraně, jsou motivovány podobnými činy, které se odehrály v minulosti.“ Podle autorů studie to ale platí pouze pro činy, kdy jsou zabiti čtyři a více lidí. Menší počet obětí, prý nepřitahuje takovou pozornost, o jakou tito vrahové stojí. 

André Simon, který analyzoval případy střelby z databáze FBI, došel k závěru, že „napodobitelský fenomén je skutečný. A spousta pachatelů masových vražd napodobovala některé z minulých zločinů, které se už někdy dříve objevily v médiích." 

Jakou roli hrají média?

Podle sociologů musí média informovat o takových událostech, které jsou důležité pro veřejnou bezpečnost. Informování o střelbě totiž může upozornit na mezeru v zákonech a potřebu nových právních předpisů.

Zprávy o střelbě mohou na jednu stranu motivovat zabijáky, ale na druhou stranu mohou lidi přimět k větší ostražitosti. Katherine Newmanová ve své knize s podtitulem Sociální kořeny střelby ve školách uvádí, že informace o těchto činech mohou rodiče a žáky přimět k tomu, aby informovali o podezřelých osobách, které mohou být potenciálními střelci. 

Sociologové nabízejí způsob, jak zmírnit popularitu masových vrahů

Jak tedy zabránit střelcům, aby skrze média získávali pozornost? Odpověď na to není jednoduchá. Jednou z možností je nezveřejňovat tváře vrahů. Tedy informovat o tom, co se stalo, ale neprozrazovat identitu pachatele.

Někdo může namítnout, že je to nesmysl, protože v případě Virginie se podařilo pachatele chytit právě díky videu, na které byl vidět. Navíc je tu problém s tím, že mnoho lidí bude identitu střelce sdílet nezávisle na médiích.

Sociologové ovšem uvádějí, že pokud se pachatelova podoba neobjeví na titulních stránkách deníků, minimalizuje to jeho proslulost a touhu být slavný. Vědci si ovšem uvědomují, že takovýto přístup k informování o masových vraždách je v současné době prakticky vyloučen.

Zdroje:
www.vox.com