Sjezd ČSNS 2005 začal konfliktem, bývalého šéfa vyvedla policie

- Aktuality autor: Jan Pastor

Sjezd České strany národně socialistické (ČSNS 2005) začal konfliktem mezi jejím bývalým předsedou Karlem Jankem a nynějším vedením strany. Janka nakonec ze zasedání vyvedla policie. Janko, který nesouhlasí s plánovaným sloučením ČSNS 2005 s novou stranou Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21) Jiřího Paroubka, se snažil na sjezdu vystoupit. Vedení strany ale na něj zavolalo policii.

Sjezd pokračoval volbou předsedy, stal se jím dle předpokladů Stanislav Palša, který byl již pověřen vedením strany po sesazení Janka. Janko své odvolání považuje za neplatné, obrátil se i na soud. Nyní delegáti debatují o sloučení s Paroubkovou stranou.

Janko se chtěl zúčastnit sjezdu, ale nemohl. Řekl, že při jeho vstupu do sálu došlo i k "lehčí fyzické potyčce". "Žádal jsem o vstup do sálu. To mi bylo fyzicky odmítnuto, přesto jsem se tam dostal, načež na mě zavolali policii. A policie mě vyvedla," uvedl s tím, že policii podal vysvětlení. Dodal, že rozhodčí soud strany do dnešního dne nepotvrdil jeho vyloučení. Proto si myslí, že by měl mít na sjezd přístup. Janko tvrdí, že Paroubek chce ČSNS 2005 ukrást a "znásilnit". "Potřebuje se se svojí špínou schovat za čistou stranu," prohlásil Janko na Paroubkovu adresu.

Janko není jediným, komu se fúze nelíbí

Mluvčí neparlamentní ČSNS 2005 Jiří Pondělíček řekl, že Janko již nemá oprávnění na sjezdu vystoupit, proto byl vyveden.

Janko není jediným, komu se chystaná fúze nelíbí. Proti jsou i někteří další členové strany. Zřejmě jsou ale v menšině.

Význam sloučení ČSNS 2005 s novou stranou Jiřího Paroubka dnes bagatelizoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Hlavní alternativní roli bude hrát ČSSD. "Pokud jde o různé marginální politické subjekty, myslím si, že nesehrají žádnou důležitou roli, pokud jde o prosazení změn v naší zemi," řekl Sobotka novinářům na programové konferenci své strany. "Máme jistou skepsi vůči politickým projektům, které začínají velmi bombasticky, obrovskými sliby a rozdáváním velké naděje, a potom končí v podobných křečích korupce a střetu zájmů, jako skončila strana Věci veřejné," dodal.

Tagy: konflikt paroubek sjezd ČSNS

Zdroje: ČTK