Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Situace není růžová. Vládní reformy přinesou obrovské finanční problémy

Situace není růžová. Vládní reformy přinesou obrovské finanční problémy
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Radka Sokolová je místopředsedkyní české odborové centrály České a moravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jak vidí dnešní postavení odborů a vývoj v naší zemi a jaké to je pro ženu stát v čele takové organizace?

Jak vnímáte současnou situaci v zemi - z pohledu odborů. Mají ještě šanci něco změnit?

Současná situace není vůbec růžová. Sametová revoluce byla pro většinu národa obrovskou nadějí lepší budoucnosti. Nyní, po více než 20 letech, je mnoho lidí zklamáno, svobodu a demokracii si představovali jinak. Rozhodně ne tak, že v této zemi budou rozhodovat především finanční magnáti a že díky předchozím nesprávným rozhodováním vlád budou tolik oslabené příjmy státního rozpočtu, že v Česku vzroste korupce.

Připravované vládní reformy, které mají tuto situaci napravit, přinesou lidem obrovské finanční problémy. Kdybychom si ale mysleli, že jsme bezmocní, že není šance nic ovlivnit, určitě bychom nepřipravovali řadu analýz, nepřicházeli s vlastními návrhy na tripartitní jednání.

Odborům se snižuje členská základna, máte nějaký recept, jak to změnit?

Zde je nezbytné podívat se především na příčiny, kterých není zrovna málo. Patří mezi ně rušení pracovních míst, případně celých podniků, vyšší míra využívání prekérních forem zaměstnání. U řady zaměstnavatelů jsme se setkali s vyhrožováním zaměstnancům, že budou-li v odborech, přijdou o práci (i když ne všichni zaměstnavatelé jsou samozřejmě takoví). Mediální obraz odborů je také velmi účelově zkreslován. Čas od času se potkám se studenty, kteří si ze školy odnášejí informace o škodlivosti odborů. V neposlední řadě i po 20 letech je řada lidí přesvědčena, že odbory jsou ROH. Na cestě ke členství v odborech tedy leží celá řada bariér, které lze překonat zejména komunikací.

Celý rozhovor naleznete na ParlamentniListy.cz.