Šimerka odmítl nabídku, aby byl ministrem práce a sociálních věcí

- Aktuality autor: Michal Polák

Někdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka dnes odmítl nabídku, aby se vrátil do čela tohoto úřadu ve vládě Jiřího Rusnoka. Řekl to novinářům poté, co s novým premiérem zhruba hodinu debatoval v Kramářově vile. Za Rusnokem přijela i bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová. Novinářům řekla, že ani ona nemá ambice se do čela ministerstva vrátit. Žádnou nabídku ani nedostala, s Rusnokem řešili pouze téma rozpočtu na vědu a výzkum. 

Petr Šimerka

Petr Šimerka,zdroj: Profimedia.cz

Podle serveru Aktuálně.cz nabídku na vedení ministerstva průmyslu dostal Jaroslav Ungerman z Českomoravské konfederace odborových svazů. Dnes Ungerman řekl, že je na dovolené a nic komentovat nebude. 

Šimerka své odmítnutí vysvětlil rodinnými důvody. "Dostal jsem nabídku jakého jiného než ministerstva práce a sociálních věcí a musel jsem s politováním tu nabídku panu premiérovi odmítnout. A důvody pro to odmítnutí jsou ryze vážné rodinné důvody, které by mi znemožňovaly, abych tu funkci vykonával tak, jak bych si představoval," uvedl Šimerka. 

Budoucnost sKaret je palčivá

S Rusnokem podle svých slov debatoval o stavu resortu, problémech, které je třeba vyřešit i v rámci legislativy. K nejaktuálnějším patří otázka budoucnosti sKaret. O tom, zda by Rusnokově vládě pomáhal alespoň externě jako poradce, s premiérem nemluvil, ani o možných dalších nástupcích Ludmily Müllerové (TOP 09). Šimerka byl na ministerstvu dlouhá léta náměstek, ministerstvo vedl za úřednické vlády Jana Fischera v letech 2009 a 2010. 

Kopicová přijela podle svých slov jako první místopředsedkyně vládní rady pro výzkum, kterou Rusnok jako premiér povede. "Z tohoto titulu se mnou chce hovořit," řekla. "Já žádné takové ambice nemám a pan premiér mě dobře zná a dobře to ví, takže neočekávám," uvedla na dotaz, zda očekává nabídku do třetice usednout do křesla ministryně školství, tentokrát po Petru Fialovi. Kopicová byla ministryní v první vládě Mirka Topolánka a poté i ve Fischerově vládě.

Tagy: Ministerstvo práce a sociálních věcí kauza sKarta úřednická vláda

Zdroje: ČTK