Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Síly na světové mapě se mění, upozorňuje 'moudrý stařec' Castro

Síly na světové mapě se mění, upozorňuje 'moudrý stařec' Castro
Kubánský vůdce Fidel Castro s ruským prezidentem Vladimirem Putinem | zdroj: Isifa.com

Vůdce kubánské revoluce Fidel Castro, který se po odchodu z politiky přeorientoval na roli moudrého starce, sem tam něco napíše do místního tisku. V novém článku zveřejněném ve stranickém listu Granma upozorňuje na to, že na politické mapě světa "vznikly nové a neodvratné síly". 

Světová mapa se podle něj prostě mění, a v tom má zestárlý kubánský vůdce pravdu. Do hry už před časem vstoupily země, které hlavní tahouni mezinárodní politiky a obchodu ještě v nedávné minulosti nebrali příliš vážně.

Rusko, Brazílie, Indie, Čína i JAR představují v současné době "síly schopné spolupracovat s ostatními státy" včetně USA, Evropy a Japonska.

Zvlášť Rusko podle Castra svět silně podcenil. "Hlavní chybou Spojených států a Evropy je to, že podcenily Rusy, kteří během druhé světové války bránili svou vlast jako Sparťané," poznamenal Castro.

Obvinění Ruska z podílu na tragédii malajsijského boeingu sestřeleného nad východní Ukrajinou označil za "příšerný primitivismus".

"Ani ruský prezident Vladimir Putin, ani ministr zahraničí Sergej Lavrov ani další ruští vůdci by nikdy v životě neudělali takovou hloupost," míní Castro

Vůdce kubánské revoluce se v červenci setkal s Putinem, který ho navštívil během svého turné v zemích Latinské Ameriky. Jejich setkání trvalo zhruba hodinu, hovořili během něj o politice a ekonomice. 

Zdroje:
ITAR-TASS