Sesuvy půdy v Hirošimě usmrtily nejméně 27 lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

Masivní sesuvy podmáčené půdy na předměstích japonské Hirošimy si vyžádaly nejméně 27 obětí na životech. Dalších deset lidí je nezvěstných.  

Sesuvy půdy

Sesuvy půdy,zdroj: Profimedia.cz

Na město na jihozápadě Japonska v noci na dnešek překvapily mimořádně prudké lijáky, což vedlo k přívalům bahna. 

Japonský premiér Šinzó Abe uvedl označil srážky za bezprecedentní. Jde o katastrofu velkých rozměrů, dodal šéf vlády, jenž přerušil dovolenou. "Dal jsem příkaz k posílení záchranných týmů, a proto bude (do terénu) vysláno několik stovek vojáků," řekl Abe. 

Mělo by se to týkat 600 mužů, uvedl ministr Keidži Furuja, který má na starost i zvládání mimořádných situací. 

Mezi oběťmi je například 77letá žena, dvouletý chlapec a jeho 11letý bratr a také jeden ze záchranářů. Ti se k potřebným spouštěli po lanech z policejních vrtulníků. Mnoho obyvatel se uchýlilo na střechy domů. Ulice pokryté bahnem jsou nesjízdné. 

Domy postavené ze dřeva nevydržely příval bahna

Zasaženo bylo hned několik čtvrtí Hirošimy. Většina domů je postavena ze dřeva a za daných okolností je masy podmáčené půdy, která se dala do pohybu, doslova srovnaly se zemí. 

"Tyto sesuvy půdy se udály v několika lokalitách najednou. Jde o místa, kde bylo riziko známé. Na Hirošimu spadly v posledních dnech rekordní deště a za této situace bylo lepší se odebrat do úkrytů, ale to není vždy předvídatelné, ani možné," řekl expert na katastrofy.

Japonsko v posledních týdnech zasáhla vlna mimořádných bouřek. "Na některých místech spadlo tolik vody, co obvykle za měsíc," řekl místní meteorolog. Půda byla nasáklá, a začala tak povolovat. 

Tagy: Japonsko bouřky Asie sesuvy půdy přírodní úkazy a katastrofy Hirošima

Zdroje: ČTK