Gruzínský exprezident má černé svědomí, svému nástupci poslal kabát

- Aktuality autor: Petr Kubec

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili sice ve své vlasti čelí hned několika trestním stíhání, humor mu ale stále neschází. Exprezidenta pravděpodobně hryže svědomí, protože poslal do sídla vlády kabát a saka a v přiloženém vzkazu uvedl, že je přenáchává k dalšímu použití svému nástupci. Podle prokuratury si oblečení pořídil za státní peníze. Saakašvili žije v současnosti v zahraničí a vedle plýtvání penězi ze státního rozpočtu je obviněn i ze zneužití pravomocí při zastavení opoziční demonstrace.

Michail Saakašvili

Michail Saakašvili,zdroj: europarl.europa.eu

Poslíček donesl zásilku na úřad vlády dnes ráno i se vzkazem od bývalého prezidenta, že oděvy vrací k dalšímu použití. Úředníci se zprvu bránili balík převzít, prý mohou přijímat jen úřední korespondenci, ale poslu se nakonec podařilo balík na úřadě zanechat, vylíčil server newsgeorgia.ru. Dodal, že Saakašvili se již dříve nechal slyšet, že za devět let v čele státu měl právo pořídit si oblečení, které by si z vlastního příjmu nemohl dovolit.

Generální prokuratura minulý týden Saakašviliho obvinila ze zpronevěry státních financí pro osobní účely. Prý si na účet státu pořídil v Londýně sedm sak a kašmírový kabát za ekvivalent 600 tisíc korun, jakož i dva ručně šité obleky za dalších bezmála 100 tisíc korun.

Údajně si také za státní peníze dopřával vylepšení tělesné schránky na klinice plastické chirurgie, pronájem jachty, letadel a masérek, poznamenal server newsru.com.

Nejde o první obvinění proti Saakašvilimu. Exprezident je už stíhán za údajné zneužití pravomocí při rozprášení opoziční demonstrace v listopadu 2007 a za útok na politického oponenta, který byl v roce 2005 brutálně zbit. V případě odsouzení by mu mohlo hrozit až 11 let za mřížemi.

Spojené státy a Evropská unie vyjádřily znepokojení nad tím, že k obviněním bývalé hlavy státu mohly vést politické důvody.

Saakašvili, který opustil vlast hned po inauguraci svého nástupce a dlouhodobě pobývá v USA, označil kroky generální prokuratury za politickou mstu a snahu omezit jeho nynější aktivity na podporu ukrajinské vlády.

Saakašvili byl gruzínským prezidentem v letech 2004 až 2013. Zpočátku úspěšný a oblíbený politik začal být po prohrané válce s Ruskem v roce 2008 obviňován z autoritářství. Po prohře Saakašviliho strany v parlamentních volbách v roce 2012 a vítězství oligarchy Bidziny Ivanišviliho se mnoho Saakašviliho spolupracovníků stalo terčem stíhání kvůli podezření z korupce a zneužívání pravomocí. Opozice i někteří západní státníci obviňují gruzínské vedení z politických čistek, což vláda odmítá.

Tagy: stíhání peníze kriminalita kuriozity exprezident státní rozpočet Gruzie zneužití pravomocí

Zdroje: ČTK