Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Sestřelila zmizelý malajsijský letoun americká armáda ve strachu z útoku?

Sestřelila zmizelý malajsijský letoun americká armáda ve strachu z útoku?
Letadlo Malaysia Airlines zmizelo 8. března 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu | zdroj: Profimedia

Let HM370 malajsijských aerolinek, který v březnu zmizel nad Indickým oceánem, měla sestřelit americká armáda ve strachu před teroristickým útokem. S novou konspirační teorií přišel bývalý ředitel aerolinek Proteus Airlines a uznávaný francouzský autor Marc Dugain a vyvolal tím zájem francouzské veřejnosti.

Své tvrzení Marc Dugain podložil v rozsáhlém článku pro francouzský týdeník Paris Match mnoha dle jeho slov evidentními důkazy. Pátrání ho zavedlo na Maledivy, kde údajně svědci viděli dopravní letadlo mířící na ostrov Diego Garcia, který používá americká armáda jako svou leteckou základnu.

Místní mu popsali, že viděli obří stroj v barvách Malaysia Airlines letět v nízké nadmořské výšce. Právě to mohlo vyděsit vojáky na americké základně na nedalekém ostrově. Marc Dugain spekuluje o tom, že se armáda obávala, že by obří stroj mohl být použit pro teroristický útok podobný tomu z 11. září. A tak ho sestřelila.

Zároveň přišel s vysvětlením, co mohlo způsobit odklonění letadla od jeho dráhy. Podle Dugaina za to mohl buď hackerský útok, nebo požár na palubě. Připomněl, že by to nebylo poprvé, co se při požáru na palubě udusili všichni cestující i posádka, ale automatické systémy požár uhasily a udržely letadlo po určitou dobu ve vzduchu.  

Teorii o požáru podle něj dokládá jeho návštěva na ostrově Baarah, kde mu místní ukázali fotografii podezřelého předmětu, který dva týdny po zmizení letadla vylovili z moře. Dva odborníci na letectví i místní vojenský důstojník se shodli na tom, že šlo o hasicí přístroj z boeingu. A protože plaval, usuzují, že byl prázdný a musel tedy být použitý při hašení požáru. Nicméně skutečný důkaz, ne jeho fotografii, údajně krátce po vyfocení stihla odklidit maledivská armáda.

A proč si Dugain myslí, že v tom měly prsty Spojené státy a dělají mrtvého brouka? Když 63 metrů dlouhý stroj s 293 lidmi na palubě viděli svědci na Maledivách, není podle něj přeci možné, aby si ho nevšimli armádní velitelé na vysoce technologicky vybavené základně na nedalekém ostrově Diego Garcia. 

Jen připomeňme, že malajsijský boeing zmizel letos 8. března a dosud se nenašla jediná stopa, která by odkazovala na to, co se s ním stalo. 

Zdroje:
ibtimes.co.uk, France24.com