Senátoři zavrhli dalšího Klausova kandidáta na ústavního soudce

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka se ústavním soudcem nestane. Senátoři dnes jeho nominaci v tajných volbách odmítli. Koudelka získal 29 hlasů ze 71. Kritici mu vytýkali jeho angažmá u bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, jejímž byl náměstkem, nebo obhajobu sporných zákonů, proti nimž se Ústavní soud postavil. Šlo například o volební zákon z dob opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD.

Prezident Václav Klaus odmítnutí svého kandidáta na ústavního soudce označil za "smutné, žalostné a deprimující". "Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská. Jasně předvádějí, že jim jde o politický souboj, a ne o kvalitu vybavení Ústavního soudu," řekl Klaus novinářům při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Koudelka byl dnes terčem kritiky v nebývale otevřené hodinové debatě před vlastní volbou, a to zejména z řad svých stranických kolegů. Například šéfka senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) poukázala na Koudelkovu kritiku rozhodnutí Ústavního soudu nebo obhajobu výkladu ústavy ve prospěch prezidenta.

Koudelka byl už druhým Klausovým návrhem

"Nemohu hlasovat pro jednoho z čelných představitelů Nejvyššího státního zastupitelství z temných dob ustanovování takzvané justiční mafie," prohlásila Rippelová. Schválením Koudelkovy nominace by podle ní sociální demokracie "spadla do připravené pasti", neboť by potvrdila scénář, že údajně odmítá kvalitní kandidáty a podporuje jen "své lidi".

Klaus připomněl, že Koudelka je už jeho druhý kandidát na uvolněné místo v ÚS, kterého Senát nyní odmítl. "Jestli to udělali teď vůči svému dlouholetému poslanci a špičkovému právníkovi sociální demokracie, tak je jasné, že je to jejich politická hra," prohlásil. Senát v únoru odmítl do ÚS vyslat předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka.

Dvaačtyřicetiletý Koudelka byl místopředsedou sněmovního ústavně právního výboru. Nyní je náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Koudelka měl nahradit Elišku Wagnerovou, které v březnu skončil mandát.

Tagy: soudce senátoři nominace Koudelka Vesecká

Zdroje: ČTK