Šéf protikorupční policie rezignuje kvůli sporu s Bradáčovou

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 4. 2013 18:06) - Aktuality autor: Michal Polák

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec rezignuje k 15. květnu na svou funkci. Z čela útvaru se rozhodl odejít kvůli sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která věří, že na ni protikorupční policie připravovala kauzu. Svou rezignaci Martinec oznámil na dnešní mimořádné tiskové konferenci za přítomnosti policejního prezidenta Martina Červíčka, který jeho rozhodnutí označil za "chlapské gesto". 

Bradáčová a Blažek

Bradáčová a Blažek,zdroj: Mediafax

Martinec před novináři kategoricky odmítl, že by protikorupční policie konstruovala případ, nebo prodávala informace. Podle něj útvar za jeho vedení dosáhl velmi dobrých výsledků. "Chci vytvořit prostor, aby mohla policie dále pokračovat v trendu, který veřejnost z mého pohledu vnímá pozitivně," dodal. 

Současný spor s Bradáčovou podle něj dehonestuje práci útvaru. Martinec věří, že se nyní vyjasní vztahy mezi útvarem a vrchním státním zastupitelstvím. Uvedl také, že další spolupráci s Bradáčovou si nedokáže představit. "Dva lidé si vždycky nemusí sednout, a tak to bylo v tomto případě. Na pracovní úrovni, kdy bylo potřeba řešit kauzy, je shoda, alespoň jak předpokládám, vždy profesionální a bez osobních intervencí," prohlásil. 

Bradáčová aktuální dění blíže nekomentovala, pouze napsala textovou zprávu ve znění: "Rozhodnutí pana ředitele beru na vědomí." Ministr vnitra Jan Kubice uvedl, že Martincovo rozhodnutí respektuje a situaci nebude do skončení prověřování na policejním prezidiu komentovat. Podobně se vyjádřil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka je dobře, že "policejní prezident situaci vyřešil rychle".

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po své mluvčí Heleně Markusové vzkázal, že rozhodnutí Martince bere na vědomím, více se k němu ale nevyjádří. Reakci Bradáčové a ministra vnitra Jana Kubiceho zjišťuje. 

Červíček hraje na city

Červíček řekl, že Martinec svou rezignací povýšil zájem policie nad svůj osobní zájem. "Snaží se dát najevo, že pro nás pro všechny je důvěra to nejdůležitější," dodal. S odcházejícím šéfem protikorupční policie chce nadále spolupracovat, podle něj by měl zastávat některou z vedoucích pozic. 

Martincovo rozhodnutí prý neovlivnil nedělní výrok Kubiceho, který v České televizi řekl, že si jeho další spolupráci s Bradáčovou neumí představit. Martinec podle svých slov o rezignaci přemýšlel dříve jako o reakci na údajné očerňování práce útvaru. 

Stojí za Martincem Vít Bárta?

Spor žalobkyně s policií vyšel najevo koncem března, kdy Bradáčová vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté podle informací médií prověřují i manžela Bradáčové Tomáše Hájka, se kterým ale žalobkyně tři roky nežije. Po vysílání řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz. 

Žalobkyně dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie. Policejní prezident už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". O podnět Bradáčové se prý však osobně zajímá a pokládá jej za velmi závažný. Červíček dnes odhadl, že první výsledky prověřování by mohl znát zhruba za 14 dní. 

Do sporu se vložil minulý týden také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se v dopisu Červíčkovi Bradáčové zastal. Mimo jiné uvedl, že v kauze jde o to, zda je policie při své činnosti vázána zákony, či nikoliv. Praktiky policie přirovnal k 50. letům minulého století.

Tagy: Justice státní zastupitelství protikorupční policie

Zdroje: ČTK