Koruna oslabila vůči euru i dolaru

- Aktuality autor: Michal Polák

Česká měna v úvodu týdne oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 17:00 k euru proti pátku ztratila šest haléřů na 25,93 Kč/EUR a podle Jana Vejmělka z Komerční banky se tím přiblížila k nejslabším úrovním od listopadu 2011. Vůči dolaru si koruna pohoršila o 14 haléřů na 19,90 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

Středoevropské devizové trhy dnes byly pod výprodejním tlakem, i když oslabování nebylo nijak panické, uvedl Vejmělek. "Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě pod 25,85 Kč/EUR, v odpoledních hodinách se kurz dostal na dosah úrovně 25,95 Kč/EUR," doplnil. 

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk poznamenal, že v případě koruny dnes nebyly nové domácí zprávy, které by mohly českou měnu ovlivňovat. 

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance na kurz koruny větší vliv mělo rozhodnutí Maďarska nedovolit zahraničním hráčům vstup na část svých finančních trhů, forint logicky oslabil a s tím oslabila i koruna. Pikora předpokládá, že tento týden bude koruna testovat hladinu 26 Kč/EUR. Na její prolomení by si ale zatím nevsadil. 

Euro k dolaru se kolem 17:00 obchodovalo na 1,3031 USD/EUR. Podle Vlka kurzu odpoledne pomohl o trochu výš americký trh realit. "Jako omezení pro euro vidíme výhled úrokových sazeb, neboť spekulace o snížení sazeb Evropské centrální banky (ECB) v posledních dnech narostly," dodal analytik.

Tagy: Koruna Euro Dolar Kurz měna

Zdroje: ČTK