Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Sebrat neplatičům část dávek? Poslanci posoudí, zda je to možné

Sebrat neplatičům část dávek? Poslanci posoudí, zda je to možné
zdroj: tisková zpráva

Dolní komora Parlamentu by měla podle informací Českého rozhlasu jednat tento týden o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která má omezit zneužívání sociálních dávek. Společný návrh poslankyň ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové má umožnit exekuci na jednu ze sociálních dávek a to na příspěvek na živobytí.

Obce by pak peníze použily na úhradu dlužných částek. Schůze poslanců je neplánována na dnes a na středu. Dnes začnou jednat od 14.00 hodin.

„Kromě této exekuce bude ještě dlužníkům umožněno, aby si dobrovolně mohli sjednat splátkové kalendáře," vysvětlila rozhlasu bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Vláda poslala návrh do sněmovny před několika týdny s neutrálním stanoviskem, i když si podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila stanovila tři podmínky pro případné přijetí návrhu sněmovnou.

„Pokud by tato právní úprava měla být schválena, pak je nutné dlužníkovi garantovat existenční minimum. Pokud má dále dlužník děti, vůči kterým má vyživovací povinnost, je třeba vyřešit, aby se tyto děti neocitly pod hranicí existenčních možností. Třetí podmínka, kterou si vláda stanovuje je to, aby exekutor nejprve postihoval jiný majetek dlužníka," řekl Pospíšil.

Autorky ale novelou chtějí prý nastolit zlepšení vymáhání pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů. Navíc se podle nich zvýší motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.

Zástupci lidských práv jsou proti

Řápková podotkla, že o vládních podmínkách se ještě bude dále diskutovat. Jenže návrh kritizuje také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Podle ní jde exekuce dávky proti jejímu smyslu. Daleko lepší by bylo využití takzvaného institutu zvláštního příjemce dávky. Uvalení exekuce na dávku může podle ní způsobit také častější trestnou činnost dlužníků:

„Tato dávka je vyplácena osobám, které se nacházejí v tíživé sociální situaci, aby tuto situaci mohli s pomocí dávky snáze překonat a zapojit se zpět do běžného života. Já se domnívám, že skupiny obyvatel, které to postihne, ještě více klesnou k sociálnímu dnu a mnohé z nich to bude nutit získávat si prostředky na obživu jiným, možná často i nelegálním způsobem," řekla Šimůnková pro Radiožurnál.

Velkým kritikem odebírání dávek byl také někdejší ombudsman Otakar Motejl, který před dvěma lety zmínil, že okamžité odebírání sociálních dávek, popírá jejich ochranný smysl. Řápková ale uvedla, že nový návrh počítá s tím, že by příjemci dávky zůstalo existenční minimum, tedy 2020 korun.

Druhá novela z pera Ivany Řápkové umožňuje obcím zakázat na svém území pobyt lidí, kteří soustavně páchají přestupky, a přitom nemají v obci trvalý pobyt.

Opozice ale předlohy kritizuje. Například místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Milada Emmerová z ČSSD je považuje za příliš tvrdé.