Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Sebevražda. Profesor Krejčí otevřeně hodnotí neštěstí Miloše Zemana a navrhuje nápravu

Sebevražda. Profesor Krejčí otevřeně hodnotí neštěstí Miloše Zemana a navrhuje nápravu
Miloš Zeman | zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Nepovedené akce lidí z okolí prezidenta srazily rapidně oblibu Miloše Zemana. Profesor Oskar Krejčí mezi ně počítá především sebevraždu SPOZ v přímém přenosu a takzvané tajné jednání některých špiček ČSSD u hlavy státu v Lánech. Pokud se má zvednout prezidentova prestiž, je podle politologa nutné změnit pracovní tým a také vytvořit analytické oddělení.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění klesla důvěra v prezidenta Miloše Zemana z říjnových 51 na listopadových 39 procent. Co především v tomto období ubralo hlavě státu na popularitě?

Určitě to, že většina těch jeho aktivit v posledních dvou, třech měsících byla spojena s negativní mediální kampaní. Některé jeho činy by se daly těžko vysvětlit i při naopak pozitivní politické kampani. A samozřejmě při obecně protizemanovské naladěnosti většiny médií je ten pokles popularity přirozený.

Takřka shodný výsledek vykázala agentura Focus v průzkumu pro Mf Dnes. Podle něj lidem na prezidentovi vadí především jeho způsob vystupování, holdování alkoholu a nemístné poznámky. Může se v něčem z uvedeného Miloš Zeman změnit?

Ono to vadí jenom někomu. Miloš Zeman byl vždy člověkem, který se snažil glosovat víceméně vtipně události. To jsou ty jeho takzvané poznámky. A v určitých dobách a v určitých souvislostech se to bralo jako plus, teď se to po určité změně atmosféry bere jako mínus. Navíc média připravují veřejnost na představu prezidenta, který je v zásadě apolitický, což Miloš Zeman samozřejmě nikdy nebude. Vždy se bude vyjadřovat k politickým událostem. A protože se vyjadřuje z pozic, které nesdílí většina novinářů, tak je přirozené, že ta reakce je negativní. Navíc je nutno zdůraznit, že některé akce Zemanova okolí v posledních dvou, třech měsících se skutečně nevydařily.

Mohl se na propadu Zemanovy obliby podepsat i volební krach SPOZ, s níž je spojován, a hurá akce Michala Haška s utajovanou návštěvou prezidenta v Lánech hned pár hodin po oznámení volebních výsledků?

To je přesně to, co jsem skryl do formulace okolí pana prezidenta. Protože to, co předvedla SPOZ v předvolební kampani, byla sebevražda v přímém přenosu. No a pak si pozvat na takzvané tajné jednání lidi z blízkosti předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a myslet si, že takhle se dá připravit nějaký úkrok, který by směřoval k zlepšení situace sociální demokracie, je víc než naivní.

Mohou obraz Miloše Zemana u veřejnosti napravit některé personální změny v jeho bezprostředním okolí, ať už se jedná o tiskovou mluvčí nebo kancléře?

Změnit tiskovou mluvčí je hrozně málo. Ale změny nesporně nutné jsou. Co tam ale jednoznačně chybí, je analytické oddělení, které by vyhodnocovalo jak politickou situaci, tak případné důsledky jednotlivých prezidentových kroků, případně jeho výroků. Taková ta živelnost a práce ve stylu pokus – omyl se do současného světa opravdu nehodí. Ten tým musí být změněn, má-li se zvednout prestiž prezidenta.

Spekuluje se také o výměně kancléře Vratislava Mynáře. Jak si během tři čtvrtě roku v této funkci bývalý předseda SPOZ počínal?

Těžko říct, co prezident od kancléře očekával. Miloš Zeman miluje improvizaci, ale potřebuje kolem sebe lidi, kteří dělají analýzy a prognózy. To je trochu odlišný styl práce. Ten základní musí tvořit prezident, ale má mít kolem sebe korektory. A je zřejmé, že ten aparát Kanceláře prezidenta republiky korekci neposkytuje.

Nesehrálo svou roli při poklesu popularity také to, že výsledek voleb odstavil Miloše Zemana tak trochu na vedlejší kolej, zatímco při úspěchu SPOZ a lepším výsledku ČSSD by byl určitě nějakým způsobem vtažen do vyjednávání o budoucí vládě?

V podstatě se jen dostal do situace předcházejících prezidentů. Miloš Zeman byl skutečně velmi aktivní v tom období před volbami a vyplňoval prostor, který byl prázdný. Ten prostor se však mezičasem právě těmi volbami zaplnil a on vzhledem ke svým ústavním limitům nemůže do toho prostoru vnikat tak snadno. Navíc se samozřejmě ten poměr sil změnil, a to znamená, že určitá defenzíva či obrana je bezesporu v této fázi nutná.

Zdroje: