Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Bělobrádek dostal nakládačku od čtenářů. Podívejte se na jeho reakci

Bělobrádek dostal nakládačku od čtenářů. Podívejte se na jeho reakci
Pavel Bělobrádek | zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek rázně odmítl, že by voliči odvrhli ve volbách jeho stranu, a proto by neměla vyjednávat o budoucí koalici, jak mu vzkázali někteří čtenáři ParlamentníchListů.cz. Zdůraznil také, že na referendum o církevních restitucích je už pozdě a pokud by mělo dojít ke zrušení poplatků ve zdravotnictví, musel by být výpadek pěti a půl miliardy nějak kompenzován.

Čerstvě zvolený místopředseda Poslanecké sněmovny Pavel Bělobrádek se nechce ukvapit v hodnocení toho, jak dopadne vyjednávání o budoucí vládě. Vyplynulo to z jeho odpovědi čtenáři ParlamentníchListů.cz, který se ho zeptal, zda už ví, že KDU-ČSL nebude ve vládě, kterou ale podpoří Úsvit, jak o tom všude hovoří Tomio Okamura.

„Myslím, že na taková prohlášení je ještě brzy, dnes se sejdeme s ČSSD a hnutím ANO. Toto jednání je pro nás klíčové, do té doby lze jen těžko soudit, zda nás někdo nahradí, či nikoli,“ konstatuje Pavel Bělobrádek.

Jiný čtenář se předsedy KDU-ČSL natvrdo zeptal, zda by jeho strana neměla při vyjednávání uvolnit místo hnutí Úsvit přímé demokracie, protože si většina občanů účast lidovců ve vládě nepřeje. „Voliči nám dali důvěru a my s ní nakládáme. Pokud se s ostatními dvěma stranami koalice nedohodneme, místo pro jakoukoli jinou stranu uvolníme. Nikdy jsme neřekli, že ve vládě musíme být my. Zatím však vyjednávání probíhají s KDU-ČSL,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz i samotného čtenáře šéf lidovců.

Lidovci šli tam, kam je voliči poslali

Předsedu Pavla Bělobrádka nerozhodil ani dotaz, proč nejde s celou KDU-ČSL se svými směšnými procenty z voleb tam, kam patří, že už jistě bude vědět kam. „Jsme přesně tam, kam nás tato směšná procenta poslala ... v Poslanecké sněmovně,“ připomíná první muž lidovců s nadhledem, že jeho strana o téměř dvě procenta překonala hranici potřebnou pro vstup do sněmovny.

Jiného čtenáře zajímalo, proč KDU-ČSL nejde do opozice a zda jejímu předsedovi nevadí, že ji ve volbách více než 90 procent národa odvrhlo. „Nesouhlasím s tím, že nás voliči odvrhli – naopak jako první strana v historii České republiky jsme se do sněmovny po výpadku vrátili. Vnímám to jako podporu, nikoli odvržení. Naše strana se chová státotvorně, proto neříkáme, že půjdeme do opozice, aniž by proběhla jednání,“ podotýká Pavel Bělobrádek.

Na referendum o církevních restitucích je už pozdě

Dotazován byl i na to, zda by mu dělalo problém, aby o církevních restitucích rozhodovalo celonárodní referendum. Podle čtenáře by národ tvrdě odsoudil a nesouhlasil by s tím, co minulá směšná sněmovna rozhodla. „Nyní už je na referendum pozdě, zákon je schválen, jeho platnost potvrdil Ústavní soud. My se restitucemi nechceme vůbec zabývat. Pokud se ČSSD dohodne s církvemi na úpravách zákona, bránit tomu nebudeme,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Pavel Bělobrádek.

Další z tazatelů mu vyčetl, že se měsíc po volbách jeho strana pěkně vybarvuje, když získala z parlamentních stran nejmenší procento voličů a přitom řve, jako kdyby volby vyhrála. Podezírá ho z toho, že KDU-ČSL bude vydírat a diktovat sněmovně a vládě, jak to vždy v minulosti dělaly menší koaliční strany. Být předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, tak by se na KDU-ČSL vykašlal, dokud není pozdě, protože této straně se nedá věřit.

Zrušením poplatků by ve zdravotnictví chybělo 5,5 miliardy

Jakékoli vydírání ze strany lidovců například kvůli církevním restitucím předseda KDU-ČSL rezolutně odmítl. „S Vašimi názory nesouhlasím, církevní restituce nejsou naší prioritou, pro nás je to uzavřená záležitost. Pokud se pan Sobotka s církvemi dohodne na znovuotevření zákona, nebudeme v tom nijak bránit. Je to záležitost ČSSD a církví, nikoli naše,“ zdůrazňuje Pavel Bělobrádek.

Několik čtenářů mu také vyčetlo, že KDU-ČSL nechce zrušit „kasičkovné“ pro lékaře, přitom nejvíce poplatků ve zdravotnictví hradí důchodci. S tím ale nepochodili. „KDU-ČSL nechce zdravotní poplatky rušit. V případě, že by však k tomu došlo, budeme požadovat informaci, odkud bude tento finanční výpadek kompenzován. Jedná se o 5,5 miliardy korun, které by ve zdravotnictví chyběly. Úspory chceme využít nejen ve zdravotnictví ...“ uzavírá aktuální sadu dotazů a odpovědí pro čtenáře ParlamentníchListů.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Zdroje: