Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Se svítícími telefony proti Kremlu: Navalného tým chystá nový protest

Se svítícími telefony proti Kremlu: Navalného tým chystá nový protest
Na demonstracích na podporu Navalného bylo zadrženo přes 11 000 lidí. | zdroj: Profimedia

Poté, co ruská policie pozatýkala tisíce lidí při předchozích demonstracích na podporu Navalného, chystá jeho tým novou formu protestní akce - vyzývají, aby lidé v neděli 14. února na dvorcích svých domů zapnuli svítilny na mobilních telefonech. Držte je vysoko a několik minut postůjte, napsal dnes Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov na sociální síti.

Navalného tým se jinou formou protestu snaží vyhnout dalšímu zatýkání demonstrantů. Policie při nedávných protestech proti uvěznění opozičního vůdce zadržela přes 11 000 lidí. Volkov na začátku února prohlásil, že další demonstrace kvůli rozsáhlému zatýkání štáb odkládá na jaro nebo léto.

Nyní tým změnil koncept protestů. Nedělní akce má na různých místech trvat od 20:00 do 20:15 místního času (Rusko má několik časových zón, v případě Moskvy tedy od 18:00 do 18:15 SEČ).

„Žádné (pohotovostní policejní jednotky) OMON, žádný strach. Může se vám zdát, že těch 15 minut nic nezmění - ve skutečnosti změní vše,“ uvedl Volkov, jenž působí jako šéf regionálních štábů Navalného. Rusy také vybídl, aby případně přinesli i svíčky a vytvořili z nich srdce. Následně mají tichou demonstraci vyfotografovat z horních pater domů a snímky umístit na sociální sítě. „Myslíte si, že jste jediní, komu v celém vašem bloku domů není jedno, co se děje s naší zemí? Uvidíte, že tomu tak není,“ napsal Volkov na síti Telegram.

„Putin udělal ze strachu svou jedinou zbraň. Musíme tento strach překonat. Musíme zorganizovat protestní akci, kterou pořádková policie nemůže zastavit a ke které se může přidat každý,“ řekl Volkov. Takový alternativní způsob protestu připomíná taktiku využívanou protivládní opozicí v sousedním Bělorusku.

Sankce proti oligarchům

Volkov a další lidé z týmu Navalného, kteří jsou v současnosti v zahraničí, se snaží udržovat tlak směřovaný na Kreml, a to třeba i apelováním na Spojené státy americké a Evropu, aby byly uvaleny sankce na lidi z blízkého okolí Putinovy vlády.

V pondělí Volkov spolu s dalším Navalného spolupracovníkem Vladimirem Ašurkovem jednal se zástupci Evropské unie a dalších zemí. Přes videokonferenční hovor probírali možnost sankcí zamířených bezprostřední okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala agentura AFP. Jednání hostilo Polsko a zúčastnili se ho vyslanci Spojených států, Kanady, Británie a Ukrajiny. Volkov na síti Telegram v pondělí večer napsal, že hovořili mimo jiné o sankcích zacílených na miliardáře Romana Abramoviče. O výsledcích jednání se podle AFP nezmínil, ale podotkl, že Navalného tým se bude snažit prosazovat postihy zaměřené na ruské oligarchy spojené s šéfem Kremlu a nikoli na ruskou ekonomiku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová reagovala na informace o jednání kritikou všech stran. „Pokud jde o morální a etické hledisko, tak to je zrada,“ řekla podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie rádiu Vesti FM na adresu Navalného spolupracovníků. „Tohle je, prosím, co naši západní takzvaní partneři dělají. Pokračují v absolutně nezákonných, protiprávních a agresivních útocích na nás,“ sdělila Zacharovová podle agentury Interfax ve státní televizi.

Jednání se odehrálo v době, kdy jsou vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem napjaté, což ještě zhoršilo uvěznění Navalného. Moskva odmítla výzvu ze strany USA a Evropy propustit Navalného a během návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Rusku v pátek vyhostila tři diplomaty EU ze Švédka, Polska a Německa kvůli jejich údajné účasti na protestech proti uvěznění Navalného. Švédsko, Polsko a Německo v pondělí reagovaly recipročním krokem a každá ze zemí vyhostila jednoho ruského diplomata.

Zdroje: