Se Sobotkou i Haškem se ČSSD může rozpadnout, tvrdí Dryml

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ať zvolí delegáti sjezdu ČSSD předsedou nynějšího stranického šéfa Bohuslava Sobotku nebo jihomoravského hejtmana Michala Haška, čekají podle senátora Vladimíra Drymla sociální demokracii dva roky svárů mezi oběma tábory a mohla by se i rozpadnout.

Dryml před tím varoval na serveru www.vasevec.cz . Ten se rovněž uchází o předsednické křeslo a vymezuje se vůči oběma kandidátům. Dryml ve své vizi nové ČSSD chce především naplnit modernizační program, který připravil už expředseda Jiří Paroubek

Dryml vyvozuje katastrofický vývoj sociální demokracie při zvolení Sobotky nebo Haška do jejího čela z letité nevraživosti a nynějšího "žárlivého" rozesílání stanovisek k politickým událostem oběma hlavními kandidáty. Uvedl, že před lety Sobotka vyhodil Haška z tajemnického místa v poslaneckém klubu ČSSD, čímž napětí mezi nimi začalo. Dryml se ovšem stal v ČSSD před pár lety černou ovcí, když sháněl kompromitující materiály na stranickou kolegyni Orgoníkovou.

K polarizaci vedou vzájemné útoky "Haškovců" a "Sobotkovců"

K polarizaci ve straně podle Drymla přispívá i vzájemné napadání "Haškovců" a "Sobotkovců". Místopředseda Milan Urban prý tvrdě napadá Sobotkova stoupence, středočeského hejtmana Davida Ratha a místopředseda Zdeněk Škromach zase Sobotku.

Podle stranických kuloárů Škromach nezapomněl, že před lety při jeho soupeření o předsednické křeslo se Stanislavem Grossem, Sobotka podpořil pragmaticky raději Grosse, který pak těsně zvítězil. 

Programové vize obou pánů? Pouhá slohová cvičení

Programové vize Sobotky a Haška považuje Dryml za "pouhá slohová cvičení". Ještě opovržlivěji se vyjádřil o představě exministra vnitra Martina Peciny, který hodlá také kandidovat. Čiší z ní prý "naprostá bezradnost" a také to, že autor nepovažuje politiku za střet idejí, ale za technologii moci. 

Dryml ve své vizi rozhodně odmítá podíl sociálních demokratů na kterémkoli z kroků "vlády pravicového populismu", které prý povedou k nevratné privatizaci státu. Znamenalo by to podle něj návrat k sociálním poměrům na úrovni 19. století.

ČSSD musí podle senátora bránit svobodu lidí, kterou dává do souvislostí s ekonomickými a sociálními podmínkami. Svobodný podle něj nemůže být zaměstnanec, který nemá žádná práva, nemá dost peněz na zaplacení operace a povinně musí šetřit na důchod u soukromých společností, jež mu určí stát. Člověk nemůže být svobodný ani tehdy, když má k dispozici informace jen z médií, která ovládají politicky angažovaní redaktoři a jejich majitelé, kteří mají zájem na privatizaci státu. 

Nabídněme ekonomický program národní obnovy

ČSSD musí podle Drymla nabídnout "ekonomický program národní obnovy". Soudí, že malí a střední podnikatelé budou další ze společenských skupin, na kterou dolehnou negativní vládní politiky.

Zabránit musí snížení nebo dokonce zrušení financování stran státem a jejich uvržení do závislosti na sponzorských darech. Považuje to za útok na levicové strany v čele se sociální demokracií, které zastupují spíše nemajetné vrstvy. 

Sociální demokraté budou volit předsedu a celé stranické vedení na sjezdu, který se sejde 18. a 19. března v Brně. Nejvíce nominací od okresních konferencí ČSSD dostávají Sobotka s Haškem a jsou rozhodně největšími favority. Šance dalších kandidátů včetně Drymla jsou považovány za mizivé.

Tagy: ČSSD dryml rozpad

Zdroje: ČTK