Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 10°C Skoro zataženo

Sci-fi se stalo skutečností: Roboti se zúčastnili půlmaratonu

22. 4. 2025 – 10:36 | Zpravodajství | Alex Vávra

Sci-fi se stalo skutečností: Roboti se zúčastnili půlmaratonu
zdroj: Profimedia.cz

Roboti, kteří ještě nedávno patřili do světa sci-fi, dnes běží vedle lidí. Pekingský půlmaraton se stal zlomovým momentem – technologie už nečeká v laboratořích. Už běží.

V čínském Pekingu se o víkendu odehrála událost, která posunula hranice mezi sportem a technologií. Na půlmaraton v městské čtvrti I-čuang se kromě tisíců lidských běžců postavilo i jednadvacet humanoidních robotů. Poprvé v historii se tak stroje aktivně zapojily do závodu po boku lidí na plnohodnotné trati dlouhé 21 kilometrů. Roboti pocházeli od různých čínských výrobců, například DroidVP a Noetix Robotics. Lišili se velikostí i vzhledem – některé modely měřily necelých 120 centimetrů, jiné až 180. Jeden z robotů měl výrazně antropomorfní design, včetně simulovaných lidských rysů, mimiky, a dokonce schopnosti mrkat a usmívat se. Jiní vsadili na sportovní výbavu – na trati se objevili roboti s běžeckými botami, čelenkami s motivačními nápisy, a dokonce i s boxerskými rukavicemi.

Robot maraton zdroj: Profimedia.cz

Technický doprovod byl nezbytný. Každého robota doprovázel lidský trenér nebo operátor, který v některých případech musel pomáhat s rovnováhou nebo řešit technické potíže. A že jich nebylo málo – jeden z robotů upadl hned na startovní čáře a několik minut ležel nehybně na zemi. Další narazil do zábradlí hned po několika metrech a způsobil pád svého operátora. Přesto se některým robotům dařilo překvapivě dobře. Nejlépe si vedl Tiangong Ultra, vyvinutý Pekingským inovačním centrem pro humanoidní robotiku, který zvládl trať za 2 hodiny a 40 minut. Pro srovnání, vítěz mezi muži měl čas 1 hodina a 2 minuty. Během závodu musel být Tiangongovi třikrát vyměněn akumulátor – technologie stále naráží na limity výdrže při dlouhodobé zátěži.

Zmiňované inovační centrum, které Tiangonga vyvíjí, je z části vlastněno státními podniky, zbytek připadá na technologického obra Xiaomi a robotickou společnost UBTech. Robotický půlmaraton tak není pouze atrakcí pro veřejnost, ale i demonstrací ambicí Číny stát se lídrem v oblasti pokročilé robotiky a umělé inteligence. Přesto zůstávají otázky, nakolik podobné demonstrace odrážejí reálný technologický pokrok. Někteří analytici upozorňují, že účast robotů na sportovních akcích je zatím spíše symbolická a vzdálená jejich praktickému nasazení v průmyslu, zdravotnictví nebo logistice. Jedno je ale jisté: robotika postupuje kupředu rychlým tempem – a i když dnes ještě padají na startovní čáře, zítra mohou stát na stupních vítězů.

Předchozí článek

Státní zastupitelství obžalovalo čtyři české vojáky kvůli smrti Afghánce

Následující článek

Zemřel psychiatr Cyril Höschl, snažil se o destigmatizaci duševních nemocí