Schwarzenberg: Spor o kůrovce je pseudonáboženská válka

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. TOP 09 vyzvala všechny strany šumavského sporu o kácení v jádrových oblastech národního parku k návratu k jednacímu stolu. Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes na tiskové konferenci situaci okolo kůrovce označil za pseudonáboženskou válku.

Jeho straně přitom vadí, že ředitel parku Jan Stráský vyloučil z diskuse část vědecké obce. Kritizuje i to, že ministerstvo životního prostředí v posledních týdnech na situaci nereaguje.

"Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni," řekl na adresu ministerstva předseda Schwarzenberg. TOP 09 se podle něj s aktivisty, kteří už týden brání kácení stromů u Ptačího potoka na Modravě, dohodla, že pokud ministerstvo svolá kulatý stůl, aktivisté blokádu ukončí.

Aktivisté mají na protest právo

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (TOP 09) má nyní dovolenou. Návrat plánuje 10. srpna, ve čtvrtek se nicméně zúčastní schůze Senátu. Zda bude na situaci na Šumavě nějak reagovat, mluvčí ministerstva Michaela Jendeková nechtěla na dotaz ČTK odhadovat.

Schwarzenberg uvedl, že nemůže po odpůrcích kácení chtít, aby přestali s protestem ihned. Protest je podle něj jejich právo. Rád by, aby ministerstvo reagovalo co nejrychleji, nejlépe v řádu hodin či dnů, nikoli až na podzim, kdy už proti kůrovci zasahovat nebude třeba.

Někdejší člen vědecké rady Národního parku Šumava Jakub Hruška novinářům řekl, že z diskuse o budoucnosti byli vyloučeni vědci, kteří si myslí, že by 30 procent parku mělo být ponecháno přírodním procesům. Na zbývajících 70 procentech je podle nich zásah nutný. Vyloučení vědci ustavili stínovou radu parku, zasedají v ní přední odborníci univerzit i akademických ústavů.

Poškozený obraz ČR v zahraničí

Schwarzenberg připomněl, že situace na Šumavě škodí pověsti Česka v zahraničí a že se na ni dotazovala i Evropská komise. Ministerstvo zahraničí zatím neodpovědělo, protože čeká na vyjádření resortních ministerstev, řekl ministr.

Na dotaz, zda by nebylo na místě odvolání Stráského z postu ředitele správy parku, předseda TOP 09 odpověděl, že tato otázka není v kompetencích jeho strany. Stráského si Schwarzenberg podle svých slov váží, ve funkci šéfa parku ho ale zklamal. Jeho roli přirovnal k nově jmenovanému řediteli nemocnice bez lékařské odbornosti, který po nástupu do funkce řekne, že povolen je jen jeden léčebný postup. Primáře a docenty, kteří nesouhlasí, vyhodí.

Tagy: schwarzenberg Šumava kurovec aktivisté

Zdroje: ČTK