Masakr v Kašgaru: Čínská policie zastřelila dva podezřelé

- Aktuality autor: red

Čínská policie zastřelila v pondělí pozdě večer dva podezřelé muže, po nichž pátrala v souvislosti s nedělním útokem na restauraci ve městě Kašgar v neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě země.

Víkendové násilnosti v Kašgaru, kde vládne napětí mezi původním ujgurským obyvatelstvem a přistěhovalými Chany (Číňany), si vyžádaly 19 lidských životů. Dvojice podezřelých, Memtieli Tilivaldi a Turson Hasan, se skrývala v kukuřičném poli na předměstí Kašgaru, když je policie dopadla a zneškodnila.

Čínské úřady uvedly, že se podíleli na přepadení restauračního zařízení v centru města. Skupina ozbrojenců v neděli zabila majitele a číšníka restaurace a celý podnik zapálila. Na ulici pak násilníci ubodali další čtyři civilisty a 12 jich zranili. Policie, která na místo dorazila, pět útočníků zastřelila a čtyři zatkla.

Policejní hlídky a zákaz nočního vycházení

Nedělnímu násilí předcházel v sobotu večer v Kašgaru únos kamionu, při němž dva neznámí muži připravili o život řidiče, s jeho vozem vjeli do davu a pak začali chodce bodat. Napadení na útok odpověděli: jeden z útočníků byl usmrcen a druhý zadržen. Kromě šoféra zahynulo také šest kolemjdoucích. V současné době platí v Kašgaru zákaz nočního vycházení a ulice města střeží po zuby ozbrojená polovojenská policie.

Čínské úřady v pondělí obvinily z násilností v Kašgaru islámské radikály vycvičené v Pákistánu. Organizátoři útoků byli podle Pekingu napojeni na separatistickou Islámskou stranu Východního Turkestánu, jež bojuje za samostatnost oblasti Sin-ťiang, a v Pákistánu získali výcvik ve výrobě palných zbraní a výbušnin.

Příčinou je politika Pekingu

Známá ujgurská aktivistka Rebija Kadírová ale spojení útoků s mezinárodní teroristickou skupinou odmítla a označila za pravou příčinu incidentů v Kašgaru tvrdou politiku Pekingu vůči etnickým Ujgurům.

"Mrzí mne, že Chanové a Ujguři umírali. Současně ale nemohu vinit Ujgury, kteří páchají podobné útoky, protože k zoufalým činům je dohání čínská politika," řekla ujgurská exilová vůdkyně Kadírová. "Odsuzuji za incidenty čínskou vládu, která vytvořila ovzduší beznaděje. Její diskriminační politika nese skutečnou odpovědnost za smrt a zranění civilistů," dodala politička, která se mimo jiné v roce 2009 zúčastnila v Praze mírové konference pořádané Nadací Forum 2000, jejímž spoluzakladatelem je český exprezident Václav Havel.

Stálý příliv etnických Chanů

Čína považuje Sin-ťiang, hraničící kromě jiného s Pákistánem, Afghánistánem a Ruskem, za důležitý region, jak z hlediska jeho strategické polohy, tak proto, že jsou tam naleziště ropy a zemního plynu. Původním obyvatelstvem Sin-ťiangu jsou Ujguři, kteří se hlásí k umírněnému islámu a hovoří turkickým jazykem. Dnes tvoří ve zmíněné dvacetimilionové autonomní oblasti osmimilionovou menšinu.

Ujguři si stěžují na stálý příliv etnických Chanů, kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti Sin-ťiangu je napjatá od roku 2009, kdy si střety Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči vyžádaly téměř 200 obětí. 20. července letošního roku zemřelo při srážkách Ujgurů s policií nejméně 18 lidí.

Tagy: smrt policie restaurace masakr radikálové

Zdroje: ČTK