Rychetský vyjádřil souhlas k navržení Suchánka ústavním soudcem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský souhlasí s tím, aby byl na ústavního soudce navržen Radovan Suchánek z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Suchánek, který také radí ČSSD, by se ale měl odstřihnout od politiky. Rychetský to novinářům řekl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který chce Suchánka na ústavního soudce navrhnout.

Radovan Suchánek, uprostřed

Radovan Suchánek, uprostřed,zdroj: isifa/MAFRA/JIŘÍ SALIK SLÁMA

"Rozhodně jsem neměl žádné protestní návrhy. Myslím si, že to je docela reálný návrh, který má v Senátu šanci na úspěch," řekl Rychetský. Podle předsedy Ústavního soudu se každý nový ústavní soudce většinou rád odstřihl od politiky. "Doufám, že i v tomto případě nastane stejná situace," dodal Rychetský. 

Díky čtyřicetiletému Suchánkovi by soud mohl omladit. "Upřímně řečeno, možná, že by pan doktor Suchánek byl vhodnější až za nějaký čas z hlediska jeho věku. Na druhé straně s ohledem na to věkové složení Ústavního soudu je dobře, že tam přijde také někdo mladý. Nebudeme urnový háj aspoň," řekl Rychetský. 

Prezident Zeman navrhne Suchánkovo jmenování ústavním soudcem Senátu. Horní komora Parlamentu návrhy hlavy státu schvaluje. 

Suchánek by mohl u Ústavního soudu vystřídat Dagmar Lastoveckou, které ve čtvrtek vypršelo funkční období. Podle původního prezidentova plánu měl někdejší primátorku Brna a senátorku za ODS nahradit šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček. Nezískal však podporu v Senátu ovládaného sociální demokracií. 

Suchánek je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a od roku 2000 zde pracuje jako odborný asistent. V minulosti podle svého profesního životopisu působil jako poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha a ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích. Škromachovi jako místopředsedovi Senátu radí i nyní. Suchánek je také koncipientem v Advokátní kanceláři Petržílek.

Tagy: ústavní soudce

Zdroje: ČTK