Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Rusnok odmítl, že bude kandidovat v příštích volbách

Rusnok odmítl, že bude kandidovat v příštích volbách
Jiří Rusnok | zdroj: Profimedia

Pověřený premiér Jiří Rusnok počítá s tím, že do konce příštího týdne najde všechny ministry do své vlády. Poté hodlá předložit vládní prohlášení zaměřené na dobu do řádných voleb v roce 2014. Ve volbách ovšem Rusnok kandidovat nechce. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

K Rusnokovi se s určitostí přidá Marie Benešová, Martin Pecina a Miroslav Toman. Všechna jména chce nový premiér znát do konce příštího týdne.

Programové prohlášení hodlá Rusnok koncipovat tak, jako by jeho kabinet vládl do zbytku volebního období. Odmítl, že by vypracovával dvě varianty prohlášení. „Určitě to bude normální programové prohlášení odpovídající zbytku volebního období, který je tak jako tak krátký,“ řekl Rusnok Právu.

Rusnok se po svém vládním angažmá hodlá vrátit do civilního života. Nechce kandidovat v dalších volbách například jako lídr některé z kandidátek Strany práv občanů - zemanovců.

Sněmovna není schopna vygenerovat většinovou politickou vládu

Premiér Rusnok nevidí důvod, proč by nová vláda nemohla dostat důvěru sněmovny. „Sněmovna zjevně není schopna vygenerovat většinovou politickou vládu, aspoň tak to z rozhovorů u pana prezidenta vyplynulo. Myslím si, že politická scéna je mimořádně nestabilní. Pokud se Sněmovna nerozpustí, tak podle mě je zde vláda, která je připravena, schopna zemi řídit bez nějakého období, kdy by se to musela učit,“ míní designovaný předseda vlády. Dodal, že vláda bude především správce. Nebude řešit zásadní, koncepční ani politicky motivované změny.

Po sestavení bude nová vláda co nejdříve žádat o důvěru. Zároveň předloží jednoduchý program. Klíčové v něm bude sestavení státního rozpočtu a čerpání evropských fondů. Musí být nastaven model pro období 2014 až 2020. V programu bude zmínka také o řešení škod po povodních.

Rusnok ovšem poukázal na další možné body ve svém programu: „Myslím si, že je na čase po dlouhých letech zvýšit minimální mzdu, je na čase se podívat i na valorizaci státního příspěvku za zdravotní pojištěnce. Nebyl valorizován mnoho let a v mezidobí byla výrazně zvýšena sazba DPH, která znamenala odliv peněz z resortu zdravotnictví v řádu mnoha jednotek miliard.“

Zdroje: