Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Ruský soud rozhoduje o osudu Navalného, jeho spojenci vyzývají k demonstracím (AKTUALIZOVÁNO)

Ruský soud rozhoduje o osudu Navalného, jeho spojenci vyzývají k demonstracím (AKTUALIZOVÁNO)
Alexej Navalnyj s manželkou Julijí v letadle na cestě z Německa do Moskvy | zdroj: Profimedia

Moskevský soud jedná o návrhu změnit opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému dříve uložený podmíněný trest na trest nepodmíněný. Ruská policie zadržela téměř 325 demonstrantů u moskevského soudu. A Kreml varoval Evropskou unii, aby nepodmiňovala budoucí vztahy s Ruskem osudem Navalného. Jednání soudu provázejí přísná bezpečnostní opatření a verdikt se čeká kolem 18 hodiny.

Hlavní odpůrce prezidenta Vladimira Putina by podle svého obhájce mohl skončit na 3,5 roku ve vězení. Navalného navíc čekají další procesy kvůli hanlivému výroku na adresu válečného veterána či za údajnou zpronevěru darů, kterými Rusové přispívají do jeho Fondu boje proti korupci.

Navalného zadrželi minulý měsíc hned po příletu do Moskvy z Německa, kde se od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Odmítá i Navalného tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, u které svého času sloužil i Putin.

Zástupce vězeňské služby podle reportérů v soudní síni požádal soud, aby Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest 3,5 roku vězení na nepodmíněný a také Navalnému uložil půlmilionovou pokutu (asi 142.000 Kč). Navalného obhájci předložili soudu dokumenty o léčbě jejich klienta v Německu, kvůli které se nemohl dostavit ke kontrole, jak si podmíněný trest odpykává. Sám Navalnyj se v soudní síni setkal se svou manželkou Julijí, kterou o den dříve potrestal soud pokutou za účast na nepovolené demonstraci za osvobození manžela. „Říkají, že jsi zlobivé děvče, vážně jsi porušila veřejný pořádek. Jsem na tebe pyšný,“ zažertoval.

„Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv.“

Alexej Navalnyj dnes u moskevského soudu prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. Verdikt má zastrašit miliony Rusů, zdůraznil Navalnyj podle nezávislé televize Dožď. Kreml již dříve odmítl výroky opozičníka, který svou otravu připsal Putinovi a tajné službě FSB.

Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. A takový okamžik přijde, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají.

Na závěr svého vystoupení před ohlášením verdiktu Navalnyj vyzval soudkyni, aby jej zprostila obvinění, které označil za absurdní: chtějí jej poslat do vězení za údajnou zpronevěru u kosmetické firmy Yves Rocher, přestože jej mezitím očistil Evropský soud pro lidská práva a ruský stát mu vyplatil odškodnění za nespravedlivý soudní proces, který v prosinci 2014 vyústil v podmíněný trest.

„S tvrdohlavostí maniaka se mne náš stát snaží v tomto případu uvěznit,“ prohlásil Navalnyj podle listu Kommersant. „Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv. Pokouší se to zastřít takovými exemplárními soudními procesy. Ale především doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. A takový okamžik přijde, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají,“ prohlásil.

Vztahy mezi Kremlem a Evropskou unií

Kreml varoval Evropskou unii, aby neudělala „hloupost“, že bude podmiňovat budoucí vztahy s Ruskem osudem opozičního vůdce Alexeje Navalného. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Vladimir Putin nesleduje soud, který v Moskvě právě rozhoduje, zda hlavního kritika Kremlu pošle do vězení. Ruské ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo přítomnost zahraničních diplomatů v soudní síni jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

„Doufáme, že nedojde na takovou hloupost, jakou by bylo spojování perspektiv vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií s případem tohoto obyvatele vazební věznice,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS v souvislosti s nadcházející návštěvou šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Mluvčí dodal, že Putin nesleduje proces s Navalným, ale chystá se na schůzku s učiteli.

„Kreml vede v Rusku válku proti lidským právům“

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby byl kritik Kremlu osvobozen. Policie při tvrdých zákrocích proti protestům pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5400, víkend předtím přes 3000. Kreml dialog s oponenty odmítl.

Policie musí přestat používat nezákonnou sílu a místo toho musí dodržovat svůj závazek chránit lidská práva ruského lidu.

„Ruské úřady v posledních týdnech zatkly tolik lidí, že věznicím v Moskvě dochází místo a v deportačních zařízeních jsou zadržováni pokojní demonstranti. (...) Kreml vede v Rusku válku proti lidským právům a potlačuje výzvy protestujících po svobodě a změně. Jde o zoufalý pokus umlčet kritiku a je třeba s tím přestat. (...) Policie musí přestat používat nezákonnou sílu a místo toho musí dodržovat svůj závazek chránit lidská práva ruského lidu.“ prohlásila ředitelka moskevské kanceláře Amnesty International, Natalia Zviagina.

profimedia-0326660770 Navalnyj před rokem během pochodu na výročí Němcovovy vraždy | zdroj: Profimedia

Navalného spojenci vyzvali k demonstracím v Moskvě během dnešního soudního jednání. Moskevská policie posílila opatření v okolí městského soudu, kde se bude jednat o trestu pro Navalného. Policie mimo jiné uzavřela několik ulic v okolí, uvedla ruská média.

Ruská policie dnes zadržela už téměř 325 demonstrantů u moskevského soudu, který dnes rozhoduje o potrestání opozičního vůdce Alexeje Navalného, uvedl specializovaný server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Navalného tým vyzval na dnešek k protestům v Moskvě.

„Neviděla jsem žádné transparenty, ani neslyšela žádná hesla. V tom přijel vězeňský vůz a příslušníci (pohotovostních jednotek) OMON začali zatýkat,“ vylíčila zpravodajka nezávislé televize Dožď v přímém přenosu od soudu. Části demonstrantů se podle reportérky podařilo před zasahujícími policisty utéci.

Kritik Kremlu Navalnyj tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi. Opět se ozývá i volání po uzavření plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltu z Ruska do Německa a který je i přes americké sankce těsně před dokončením.

Zdroje: