Ruský soud prodloužil Chodorkovskému pobyt ve vězení o 5,5 roku

- Aktuality autor: red

Moskevský soud dnes odsoudil uvězněného bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského a jeho hlavního společníka Platona Lebeděva k dalším 5,5 letům vězení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oba byli již dříve odsouzeni k osmi letům odnětí svobody, a tak podle agentury ITAR-TASS stráví za mřížemi celkem 13,5 roku. Věznici by mohli opustit v roce 2017. Ostře sledovaný proces, v němž jde o údajnou krádež ropy a praní špinavých peněz, považuje ruská opozice za politicky vykonstruovaný. Tvrdí, že premiér a exprezident Vladimir Putin touto cestou pronásleduje svého odpůrce. Západní země v čele s USA a Německem již kritizovaly nový rozsudek, proti němuž se obhajoba chce odvolat.

Moskevský soudce Viktor Danilkin trest navržený obžalobou snížil z šesti na 5,5 roku. V nynějším procesu jde o údajnou krádež 218 milionů tun ropy a praní špinavých peněz ve výši v přepočtu 446 miliard korun v letech 1998 až 2003. V předchozím procesu dostali Chodorkovskij a Lebeděv osm let za daňové úniky - z tohoto trestu si nyní odpykávali poslední rok.

Chodorkovského obhájce dnes označil nejnovější verdikt za nezákonný a prohlásil, že jeho klient se proti němu rozhodně odvolá. Má na to lhůtu deseti dnů. "Nemůžete spoléhat na soudy, že vás v Rusku ochrání před vládními činiteli," uvedl podle agentury AP Chodorkovskij v prohlášení, které novinářům přečetl jeho advokát. Odsouzený také dodal, že verdikt potvrzuje, že v zemi nadále bezpečně platí "Churovovo pravidlo". Připomněl tak výrok předsedy ruské ústřední volební komise Vladimira Churova, podle něhož jeho prvním pravidlem je vědomí, že Putin má vždycky pravdu. A pokud nemá, "pak to znamená, že já jsem něco nepochopil".

Chodorkovskij a Lebeděv musejí být "izolováni od společnosti" a odpykají si nové tresty vězení, prohlásil předseda soudu Danilkin. Podmínečný trest podle něj není možný. "Jediný možný trest pro Chodorkovského je izolace od společnosti," řekl Danilkin ještě před vynesením trestu.

Putinova oběť

Chodorkovskij a Lebeděv jsou vězněni od roku 2003, v roce 2005 při prvním procesu byli odsouzeni na osm let vězení za zpronevěru a daňové úniky. Jejich koncern Jukos poté pod tlakem státu zbankrotoval. Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně a za oběť Putina, kterého si magnát znepřátelil financováním opozičních parlamentních stran, vlastními ambicemi a nadměrnou nezávislostí na Kremlu.

Nový případ Chodorkovského a Lebeděva byl podle západních tiskových agentur vnímán v Rusku i v zahraničí jako test, zda Kreml má vůli k reformám. Putin, který nevyloučil zájem vrátit se do čela státu při volbách v roce 2012, ovšem nedávno označil Chodorkovského za usvědčeného zločince "s krví na rukou", který má sedět ve vězení. Obhajoba to označila za vměšování do procesu, během kterého podle agentur mnoho svědků, včetně vládních představitelů, vypovědělo, že obvinění proti oběma mužům jsou neuvěřitelná, až absurdní.

Absurdnost procesu dokumentovala agentura Reuters například také na neschopnosti státního žalobce rozlišovat mezi náklady na produkci nafty a její tržní cenou a na tvrzení soudce, že zveřejnění účetnictví Jukosu v angličtině je důkazem toho, že firma chtěla něco zatajovat.

Podle Chodorkovského za rozsudek může Putin

Chodorkovského právník obvinil Putina z odpovědnosti za rozsudek. "Rozsudek byl jednoznačně vynesen pod tlakem výkonné moci řízené stejně jako v minulosti Putinem," prohlásil Jurij Šmidt. Putinův mluvčí odmítl vynesení rozsudku komentovat. Podle tiskových agentur panují pochyby, že prezident Dmitrij Medveděv, který prosazuje pokrokové Rusko založené na dodržování práva, vykročí z Putinova stínu a zajistí Rusku potřebnou změnu. Komentátor agentury Reuters uvedl, že na to si budou muset všichni ještě počkat; Medveděv, který chce prý také usilovat o další mandát, by sice mohl Chodorkovskému udělit milost, ale sám tomu nedal přílišnou naději.

Americké ministerstvo zahraničí dnešní rozsudek ostře odsoudilo a vyjádřilo znepokojení nad pravděpodobným zneužitím justičního systému k nekalým cílům. Podle mluvčího německé kancléřky Angely Merkelové průběh procesu budí vážné pochybnosti o tom, zda bylo dodrženo právo. Každopádně jde podle něj o krok zpět pokud jde o snahu o modernizaci Ruska prosazovanou Medveděvem.

Rozsudek vyvolal i jinde ve světě znepokojení. Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek vyjádřil hluboké zklamání a názor, že celá kauza ukazuje hranice právního stavu a lidských práv v nynějším Rusku.  "Je to hodně krutý a absurdní rozsudek, který dokazuje dobře známý fakt, že Rusko nemá nezávislé soudy," podotkla známá ruská ochránkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová, kterou loni Evropský parlament vyznamenal Sacharovovou cenou.

Tagy: rozsudek

Zdroje: ČTK