Rumun ubodal ženu a zranil krajana, dostal 15 let

- Aktuality autor: red

Constantin Cretu z Rumunska si s konečnou platností odpyká 15 let ve vězení za vraždu a pokus o vraždu muže a ženy. Rumun na své krajany zaútočil kuchyňským nožem loni v květnu v pokoji kladenské ubytovny.

Žena zraněním podlehla, muž přežil. Nejvyšší soud rozhodl bez veřejného jednání, verdikt zpřístupnil v elektronickém archivu. 

Rumunova obhajoba v dovolání poukazovala na to, že soudy mohly čin posoudit jako zabití podle nového trestního zákoníku, což by údajně bylo pro pachatele příznivější. Dovolání připomnělo, že podle znalců z oboru psychologie a psychiatrie Cretu čin spáchal v afektu. 

Zabití se podle nového zákoníku dopustí ten, kdo usmrtí jiného člověka v silném rozrušení, ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli. Podle Nejvyššího soudu ale Rumunův čin takto hodnotit nelze. V případě použití nového trestního zákoníku by dokonce mohl dostat ještě vyšší trest. Za úmyslnou vraždu bez předchozího plánování lze totiž nově uložit až 18 let. Proto Nejvyšší soud dovolání odmítl. 

Vraždu se stala loni 17. května po poledni. Cretu tehdy zaútočil na jednadvacetiletou ženu kuchyňským nožem, kterým ji velkou silou bodl do hrudi a břicha. Žena na následky zranění zemřela. Poté napadl i osmadvacetiletého muže, kterého třikrát bodl do hrudníku. Muž útok přežil jen díky včasné pomoci lékaře. Podle obžaloby i Cretuových slov stála za činem žárlivost. 

Krajský soud v Praze muže původně uznal vinným z částečně dokonané vraždy spáchané na dvou lidech. Uložil mu za to výjimečný trest 17 let vězení. Vrchní soud pak trest snížil. 

Cretu se již dříve k činu přiznal a podrobně popsal svůj útok. Uvedl, že s ženou přicestoval do Česka za prací asi týden před událostí. Měli prý spolu více než roční poměr. Bydleli v kladenské ubytovně a pracovali v pekárně. Na pokoji s nimi prý byli ubytováni i další lidé, mezi nimi také muž, kterého pak pobodal. 

Když v den incidentu po poledni nenašel ženu a muže na pracovišti, odešel je hledat na ubytovnu. Po příchodu na pokoj prý oba našel v posteli, údajně se objímali a líbali. Ze skříně pak prý vzal nůž, nejprve dvakrát bodl ženu, a poté pobodal i muže. Ten následně utekl. Pobodaný muž údajně po uzdravení odcestoval zpět do Rumunska. V přípravném řízení popřel, že by se ženou něco měl, označil to za nesmysl.

Zdroje: ČTK