Romské hlídky při městské policii v Rumburku nevzniknou

- Aktuality autor: Jan Pastor

Romské hlídky u městské policie v Rumburku nevzniknou. Město návrh skupiny členů místní menšiny odmítlo, hlídky by neměly žádné pravomoci. Sousedské výpomoci uvědomělých Romů se prý ale nebrání.

Město odmítlo i požadavek Romů na nebytové prostory, kde by se mohli věnovat práci s mládeží. Místní by také nic podobného nedostali a navíc bude lepší, když se budou Romové integrovat mezi ostatní, sdělil místostarosta Ladislav Pokorný (ČSSD).

S koncepcí romských hlídek přišel Jan Demeter, který má prý mezi Romy výrazný respekt. Demeter s přáteli chodí od začátku týdne po městě a snaží se Romy uklidňovat a nabádat je, aby se chovali slušně. Oficiální status od města ale jeho aktivita nedostane.

Lidé nemají brát ochranu zákona a výkon trestů do vlastních rukou

"Vytvoření jejich dobrovolnických hlídek je stejné, jako kdyby si většinová společnost vytvořila domobranu. Lidé nemají brát ochranu zákona a výkon trestů do vlastních rukou," prohlásil ředitel městské policie Miroslav Jeřábek. Snahu Romů o zklidnění situace vítá, raději by je ale viděl jako běžné městské strážníky.

Neuspěl ani návrh na vyčlenění nebytového prostoru pro práci s romskými dětmi. "Zaprvé máme v Rumburku velké množství zařízení pro děti, kam mohou bez problémů chodit i romské děti. Zadruhé si nemyslíme, že by bylo dobré, aby Romové opět své děti izolovali od většinové společnosti, aby se takto dobrovolně segregovali," uvedl Pokorný. "Naopak, my po nich požadujeme, aby svoje děti aktivně začlenili do dětských kolektivů, a to již od školek. Aby je přihlásili do kroužků a sportovních klubů," dodal.

Tagy: rumburk

Zdroje: ČTK