Poslanci řeší Kalouskovy facky. Sobotka volá po rezignaci

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Středeční incident mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a mladým mužem, kterého politik před sněmovnou kvůli urážlivým výrokům zfackoval, se dnes dostal na plénum dolní komory.

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval ministra k rezignaci. Pokud to neudělá, premiér Petr Nečas (ODS) by měl podle Sobotky nechat Kalouska odvolat. Věcí se již začala zabývat pražská policie. Podle její mluvčí Andrey Zoulové jde pravděpodobně o přestupek.

Členové vlády ani koaliční poslanci na Sobotkovu výzvu bezprostředně nereagovali. Nečas až odpoledne v rámci interpelací uvedl, že si s Kalouskem o incidentu promluví po jeho návratu ze zahraniční služební cesty. Teprve poté zaujme stanovisko. Bez podrobných informací "pronášet jakákoli silácká stanoviska, nebo dokonce moralistní tvrzení, podle mého názoru není na místě", uvedl. Připustil pouze, že situaci za úplně běžnou nepovažuje.

Incidentem se již ve středu začala zabývat policie

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl namítl, že Kalousek se k napadení mladíka za jeho hrubé chování přiznal. Premiér na to odvětil, že tezi o tom, že přiznání je dostatečný důkaz, razil generální prokurátor bývalého SSSR Andrej Vyšinskij během politických procesů a stalinských čistek.

Incidentem se již ve středu začala zabývat policie poté, co se o něm dozvěděla od novinářů. Zatím policisté podle Zoulové zhlédli kamerové záznamy, musí také vyslechnout Kalouska a mladíka, kterého ministr uhodil. "Podle charakteru incidentu lze hovořit o přestupku, je však možné, že se ho dopustili oba zúčastnění," řekla mluvčí.

STOP VLÁDĚ, která fackuje občany!

Sociální demokraté na incident reagovali i nápisem "STOP VLÁDĚ, která fackuje občany!", během jednání sněmovny jej umístili ve svých poslaneckých lavicích. "Osobně jsem přesvědčen o tom, že do slušné politické kultury nepatří ministři, kteří fackují občany na chodníku," řekl Sobotka při diskusi o programu mimořádné schůze. Její svolání podnítila ČSSD k nákupu vojenských dopravních letadel CASA nebo zakázce Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání dluhů, koalice ale hlasovala proti jejímu programu, schůze se proto nekonala.

Kalousek ve středu zfackoval asi dvacetiletého mladíka, který na něho prý pokřikoval, že je zloděj a bude viset. Sobotka očekával, že se Nečas od ministrova chování distancuje, což se podle šéfa ČSSD nestalo. Událost podle něho poškozuje autoritu demokratického režimu.

Ministr financí komentoval ve středu incident slovy, že "jeden drzý spratek dostal čtyři facky". Nečas k tomu uvedl, že vláda konstatovala, že Kalousek rozhodně neaspiruje na titul pedagog roku.

Do potyčky se nedávno dostal také poslanec za Věci veřejné Michal Babák. Popral se v baru na pražské Malé Straně a přišel přitom o přední zuby.

Tagy: rezignace mladík

Zdroje: ČTK