Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Rodina našla při venčení psa obří zlatý nuget. Doslova o něj zakopla

Rodina našla při venčení psa obří zlatý nuget. Doslova o něj zakopla
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Nedělní ranní procházka se vyplatila jedné australské rodině z Bendiga ve státě Victoria. Jako dárek ke Dni matek donesla domů mamince obří zlatý nuget v hodnotě minimálně 550 tisíc korun.

Otec se dvěma dcerami (rodina si přála zůstat v anonymitě) a psem trefně pojmenovaným Lucky (Štístko) si vyrazili do přírody na okraji města, když dcera zakopla o kámen. "Tati, není to zlato?" zeptala se nevěřícně svého otce. Opravdu bylo…

Rodina byla z nálezu v takovém šoku, že nedočkavě zamířila do nejbližšího supermarketu. "Potřebovali jsme najít váhu, na které bychom ho zvážili. Nebyli zrovna nadšení, že na jejich váze v lahůdkách vážíme kámen," řekl australskému webu Bendigo Advertiser otec.

Váha nakonec ukázala neuvěřitelných 624 gramů, tedy 20 uncí, za což může rodina podle velmi mírných odhadů expertů dostat zhruba 35 tisíc australských dolarů (zhruba 550 tisíc korun). Pravděpodobně však bude cena vyšší, protože nalezený nuget plánují prodat vcelku. "Máme teď za sebou těžké časy, potýkali jsme se docela s penězi. Načasování tak nemohlo být lepší," radoval se otec.

Proto se rodina chce na místo nálezu vrátit. Věří, že najde další kousky zlata. "Když najdete takhle velký nuget, obvykle je v jeho okolí zlata víc. Tak doufejme, že to bude ten případ," uvedl.

I když to může znít až neuvěřitelně – jdete na procházku a jen tak zakopnete o zlatý šutr, není to v Austrálii až tak nemožné. Země je tím vyhlášená – osm z deseti největších nugetů zlata na světě bylo nalezeno právě v Austrálii.

Naposledy loni v září našel pár důchodců při procházce v Západní Austrálii 3,23 kilogramu vážící nuget s odhadovanou cenou 110 tisíc australských dolarů (1,7 milionu korun). Dostal pro svůj tvar název "Duck’s foot" (Kačeří noha). O rok dřív, v roce 2017, objevil zlatokop Greg Cooke během svých návštěv pláží v Gold Coast hned několik zlatých nugetů.

Zdroje:
The New Zeland Herald, Bendigo Advertiser