Rockerky z Pussy Riot jsou na svobodě

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 12. 2013 17:28) - Aktuality autor: Jakub Konečný

V bojovné náladě a nezlomené dnes vyšly z vězení dvě amnestované členky punkové skupiny Pussy Riot, odsouzené loni na dva roky za protest proti politice Kremlu a pravoslavné církve. Po ranním propuštění Mariji Aljochinové z vězení v Nižním Novgorodu dnes odpoledne místního času opustila věznici v sibiřském Krasnojarsku i Naděžda Tolokonnikovová. Obě jsou odhodlány dál bojovat proti politickým poměrům v Rusku.

Riot Aljochinová

Riot Aljochinová,zdroj: czech.ruvr.ru

Aljochinová a Tolokonnikovová si odpykávaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu" proti prezidentu Vladimiru Putinovi, kterou uspořádaly loni v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele. Jejich protest nazvaný "Bohorodičko, vyžeň Putina" měl upozornit na rostoucí propojení politiky ruského prezidenta s pravoslavnou církví. Do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku.

Pohublá, ale bojovně naladěná Tolokonnikovová při odchodu z krasnojarského vězení skandovala "Rusko bez Putina". Na svobodě chce pomáhat odsouzeným politickým vězňům. "S odchodem z vězení pro mě teprve všechno začíná. Hranice mezi svobodou a nesvobodou je v Rusku úzká, žijeme v autoritářském státě. Po osvobození na mně leží odpovědnost za ty, kdo ve vězení zůstávají," řekla novinářům.

Vzdor vůči státní moci neopustil ani Aljochinovou, která podle agentury Interfax svého demonstrativního činu v moskevském kostele nelituje. "Dozpívaly bychom to do konce, píseň je třeba vyslechnout celou, nejen jednu sloku," odpověděla na dotaz novinářů, zda by svůj skutek zopakovala.

Aljochinová v rozhovoru pro televizní stanici Dožď řekla, že nynější prezidentská amnestie není ničím jiným, než propagandistickým tahem Kremlu. Ona osobně by se prý nejraději osvobození zřekla. "Kdyby bylo možné amnestii odmítnout, udělala bych to," uvedla. "Nepovažuju tuto amnestii za humanitární akt, je to propaganda," dodala Aljochinová.

Skupina Pussy Riot, jejíž dvě členky z kostela při "punkové modlitbě" loni stačily utéct a trestu se vyhnuly, se podle Aljochinové znovu sejde a poradí se, co dál. "Kapela samozřejmě existuje dál," ujistila novináře Aljochinová.

Tolokonnikovová byla v posledních týdnech hospitalizována v krasnojarské vězeňské nemocnici pro tuberkulózní pacienty, kam byla přemístěna po protestní hladovce. Podle ruských médií se v Krasnojarsku má setkat s Aljochinovou, která za svou přítelkyní míří na Sibiř z povolžského Nižního Novgorodu. Třetí odsouzené člence Pussy Riot Jekatěrině Samucevičové už dříve soud změnil dvouletý trest na podmínku. Všechny členky Pussy Riot tak jsou na svobodě.

Žalobu odsouzených členek Pussy Riot na ruský stát dnes přijal k posouzení Evropský soud pro lidská práva, oznámila agentura ITAR-TASS. Advokáti rockerek v již dříve podané žalobě žádají, aby soud Rusko uznal vinným z potlačování svobody projevu, z omezování osobní svobody, z mučení a omezování práva na spravedlivý soud. Štrasburský soud žalobu přijal a zároveň sestavil sedm otázek, které má ruská justice zodpovědět.

Ruská pravoslavná církev dnes nabídla členkám Pussy Riot dialog. Jejich čin v moskevském chrámu Krista spasitele byl sice přímo namířen proti rostoucímu politickému vlivu pravoslavných popů, církev nicméně chová naději, že názory dívek "prošly vývojem". Podle mluvčího moskevského patriarchátu jsou duchovní připraveni s Aljochinovou a Tolokonnikovovou o jejich postojích diskutovat.

"Jsme připraveni k dialogu. Nikomu ho ale vnucovat nebudeme," řekl dnes ruským novinářům mluvčí patriarchátu Vsevolod Čaplin. K určitému kontaktu podle něj došlo už během věznění obou dívek - několik vzkazů si prý vyměnili přes advokáty, Aljochinová se na vedení církve obrátila i dopisem. "K radikální změně jejich názorů ale dialog zatím nevedl," připustil Čaplin.

Tagy: vězení Pussy Riot amnestie

Zdroje: ČTK