Aktualizováno: Robert Fico s 23 procenty jasně vyhrál slovenské volby
Sobotní předčasné parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) trojnásobného premiéra Roberta Fica se ziskem 22,94 procenta hlasů. Druhé se 17,96 procenta skončilo liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS). Za ním zůstala formace Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho, která obdržela 14,7 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 68,51 procenta, což je nejvíce od roku 2002.
Vyplývá to z údajů statistického úřadu, výsledky hlasování odpoledne potvrdila státní volební komise. Křesla ve sněmovně si rozdělilo sedm formací. Pro vytvoření vlády s většinovou podporou v parlamentu se na spolupráci budou muset dohodnout nejméně tři strany.
Čtvrté místo ve volbách obsadila tříčlenná koalice kolem hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče, která dostala necelých devět procent hlasů. Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) má téměř sedm procent, liberální Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka přes šest procent a nacionalistická Slovenská národní strana 5,62 procenta hlasů.
Směr-SD by vytvořil většinu v parlamentu například s Hlasem-SD a SNS - dohromady by taková koalice ve 150členném parlamentu měla 79 zástupců. Politici těchto tří stran byli součástí vládní koalice v letech 2016 až 2020, kdy Pellegrini a někteří další představitelé Hlasu-SD ještě působili ve Směru-SD. Fico už před sobotními volbami označil spolupráci své strany s Hlasem-SD za základ stabilní budoucí vlády. Pellegrini zase opakoval, že jeho strana má programově blíže ke Směru-SD než k PS. Zatím ale neřekl, ke které z nyní dvou nejsilnějších stran se Hlas-SD přidá.
Předseda proevropského PS Michal Šimečka po volbách řekl, že jeho hnutí udělá všechno proto, aby vládu nesestavil Směr-SD. To by znamenalo, že by PS na svou stranu muselo získat Hlas-SD a ještě další dva parlamentní subjekty.
Dosud nejsilnější hnutí OLaNO, které ve volbách kandidovalo v koalici se stranami Za lidi a Křesťanská unie (KU), podle Matoviče bude v opozici. Matovič zároveň za nereálnou označil možnost, že by se PS podařilo sestavit vládu.
Po dvou volebních obdobích se do sněmovny opět dostalo KDH. Jeho předseda Milan Majerský v diskusi televize Markíza řekl, že nadále platí rozhodnutí KDH nespolupracovat se Směrem-SD a že případnou změnu postoje by musel schválit příslušný orgán hnutí. Pokud by KDH otočilo, měla by jeho případná koalice se Směrem-SD a Hlasem-SD parlamentní většinu. Pokud by tyto tři strany podpořila ještě SNS, dohromady by měly dostatek hlasů také na změnu ústavy, což si vyžaduje souhlas alespoň 90 z celkového počtu 150 poslanců.
Pod volební práh se v průběhu sčítání propadla populistická Republika a strana Aliance zastupující maďarskou menšinu. Ze sněmovny vypadlo hnutí Jsme rodina dosavadního šéfa parlamentu Borise Kollára i krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS); v roce 2020 někteří představitelé LSNS přestoupili do Republiky.
Pellegrini gratuloval Ficovi a mluvil o možné povolební spolupráci
Předseda třetí nejsilnější strany slovenských parlamentních voleb Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini dnes gratuloval Ficovi k volebnímu vítězství. Podle Pellegriniho bude logické, pokud Fico jako první vyzve k jednáním o povolební koalici jeho ideově blízkou formaci. Možnou spolupráci s Ficem naznačil i šéf Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Milan Majerský.
„Budeme se snažit, aby Hlas měl v jakékoli koalici důstojné postavení,“ řekl novinářům Pellegrini. Jeho strana je třetí v pořadí za liberálním Progresivním Slovenskem, podle Pellegriniho je však pro Směr-SD přirozenějším partnerem. Hlas podle něho bude chtít v případné koalici prosazovat své „hodnoty a priority“.
Bývalý Ficův spolustraník se před několika lety se svým někdejším stranickým šéfem názorově rozešel a veřejně vylučoval účast na vládě, v níž by byl Fico. „Jsem stále přesvědčený, že dva expremiéři by neměli sedět ve stejné vládě,“ dodal Pellegrini, který se stal předsedou vlády po Ficově odchodu během veřejných protestů po vraždě novináře Jána Kuciaka. Na dotaz, který z expremiérů by v případné nové vládě neměl být, neodpověděl.
Obě strany by k většině ve 150členném parlamentu podle současného rozložení mandátů potřebovaly podporu další formace. Tou by se podle komentátorů mohla stát Slovenská národní strana nebo KDH.
„Kdokoli bude vítězem voleb, s tím si sedneme za stůl,“ řekl v průběhu nočního sčítání výsledků šéf konzervativního křesťanského uskupení Majerský. Podotkl, že se Směrem-SD, který odmítá další podporu Ukrajiny, má sice jeho strana dost programových rozdílů, ale na některých radnicích obě uskupení spolupracují. S druhým Progresivním Slovenskem (PS) podle něho KDH takové shody nemá.
Předseda PS Michal Šimečka prohlásil, že chce „stabilní proevropskou vládu která bude dbát na právní stát“. Konkrétní možnosti účasti své strany na případné takové vládě hodlá zhodnotit v průběhu dneška.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,250 | 24,370 |