Řidič sanitky, který zavinil smrt tří lidí, dostal 3,5 roku vězení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Okresní soud v Jičíně dnes potrestal osmadvacetiletého řidiče sanitky Ondřeje Vaňka za způsobení nehody se třemi mrtvými ke 3,5 rokům vězení. Také mu uložil zákaz řízení na pět let. Nehoda se stala loni v srpnu u Samšiny na Jičínsku. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce požadoval přísnější potrestání a proti rozsudku se na místě odvolal. Obžalovaný si pro odvolání ponechal lhůtu.

Vaňka soud odsoudil za usmrcení z nedbalosti a za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Trestní kvalifikaci obžaloby, která Vaňka ohrožovala trestem tří až deseti let vězení, soud zmírnil. Podle soudu se Vaněk nedopustil zvlášť hrubého porušení předpisů, takže byl ohrožen vězením na jeden rok až šest let.

Havárie se stala večer na přehledném úseku na hlavním tahu mezi Jičínem a Sobotkou. Sanitka jedoucí od Sobotky se v klesání u Samšiny na mokré vozovce čelně střetla s osobním automobilem BMW. Vaněk podle soudu nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze vozovky, nezvládl řízení a dostal se do protisměru.

Silný náraz oba vozy zcela zdemoloval. Při nehodě zemřeli na místě pacient v sanitce a řidič osobního vozu, později zemřela i jeho spolujezdkyně. Sestra ze sanitního vozu utrpěla těžké zranění.

Zhruba dva týdny po nehodě se na stejném místě u Samšiny stala další tragická nehoda. Při srážce tří osobních aut zemřel jeden člověk a dalších pět lidí bylo zraněno.

Tagy: smrt soud sanitka jičín

Zdroje: ČTK