Řecko je spokojeno s misí EU a MMF. Hodnotí ji pozitivně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Představitelé Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) ukončili svoji misi v Aténách a hodnotí výsledky návštěvy "pozitivně". Oznámilo to řecké ministerstvo financí.

Mise zkoumala, jak Řecko plní sliby, na jejichž základě loni získalo záchranný úvěr, a podle výsledků rozhodne, zda z půjčky uvolní další peníze.

Podle ministerstva inspektoři ocenili dosavadní pokrok a rozpočtový plán Řecka na středně dlouhé období. Podrobnosti plánu budou projednávány v příštích dnech a musí je schválit vláda. 

Jednání v Aténách - tři týdny

Jednání v Aténách trvala zhruba tři týdny. Zabývala se kroky, které Řecko podniklo kvůli reformě své ekonomiky, a programem dodatečných opatření pro roky 2012 až 2015. Dotkla se rovněž privatizačního programu a strukturálních reforem řecké ekonomiky. 

Řecká vláda má do konce letošního roku snížit rozpočtový deficit na 7,5 procenta hrubého domácího produktu z 10,5 procenta v roce 2010. K dosažení tohoto cíle však bude muset podniknout další úsporná opatření. Podle agentur Řecko slíbilo další úsporná opatření za celkem 6,4 miliardy eur (155,9 miliardy Kč). Nová opatření však musí rovněž schválit parlament, kde má sice vládní koalice většinu, avšak opatření kritizují i někteří vládní poslanci.

Řecko - první země eurozóny žádající o pomoc

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od EU a MMF tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a spekuluje se, že tento měsíc nezíská další splátku z pomoci. 

Tento původní plán pomoci počítal s tím, že Řecku se podaří získat další peníze v příštím roce z prodeje obligací. Současné úrokové sazby řeckých obligací však zůstávají mimořádně vysoké, takže se tato možnost zdá být nepravděpodobná. Podle spekulací by tento problém měl vyřešit druhý balík pomoci od členů eurozóny.

Agentura Reuters ve čtvrtek uvedla, že vysocí úředníci eurozóny se v základě dohodli na novém tříletém ozdravném programu pro Řecko. Ten by měl platit až do poloviny roku 2014 a zahrnuje vyšší příliv peněz z vnějších zdrojů.

Tagy: EU mise Řecko MMF atény

Zdroje: ČTK