Rath je v nemocnici na kapačkách, říká jeho právník. Kde přesně leží, ale neví

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 4. 2015 14:36) - Aktuality autor: pal

Další soudní projednávání kauzy Davida Ratha muselo být přerušeno. Bývalý středočeský hejtman a poslanec spadl na kole, leží v nemocnici a je pod vlivem morfia. V pondělí to řekl jeho právník Adam Černý bez dalších podrobností. Rathovi za zmanipulování zakázek hrozí až 12 let vězení.  

Rath by mohl u soudu dostat až 12 let

Rath by mohl u soudu dostat až 12 let,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

"Komunikace s ním je velmi obtížná, je pod prášky, pod morfiem, dostat z něj kloudnou větu bylo těžké," řekl Rathův právník serveru iDnes.cz. Bližší podrobnosti prý ale nezná. Jeho klient mu nesdělil ani v jaké nemocnici se léčí. 

Mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová připustila, že policie a hasiči vyjížděli už v neděli ke zraněnému cyklistovi. Dostali jsme zprávu od záchranářů, že na cyklostezce ve směru na Valdek leží muž, který není při vědomí a špatně dýchá. Hlídka po příjezdu zjistila, že muž je při vědomí. Sdělil, že upadl kvůli nevolnosti. Padesátiletý muž byl převezen do nemocnice k dalšímu ošetření,“ uvedla Zatloukalová.

Během pondělního odpoledne o své nemoci informoval sám Rath. "Požádal bych média, aby chápala, že mi není dobře. Od včera jsem v nemocnici a chtějí si mě tu nechat i dál. Šlo o pád z kola do nějaké jámy s bezvědomím. Zasahovala tam policie a záchranka. Mám to od záchranářů, já si nic nepamatuji a prosím o pár dní klidu," řekl bývalý středočeský hejtman. 

Žalobce Petr Jirát během pondělního projednávání Rathovy kauzy uvedl, že bývalý středočeský hejtman něco podobného neudělal poprvé. Vyzval proto soud, aby zjistil, kde se obžalovaný Rath nachází. Soudce Robert Pacovský pověřil advokáta Černého, aby do středy zjistil, ve které nemocnici se jeho klient nachází.

Hlavní líčení v kauze Rath pokračovalo minulý týden téměř po dvouměsíční přestávce. Černý tehdy navrhoval, aby byl Pacovský odvolán z případu pro údajnou podjatost.

V kauze korupce při zadávání stavebních zakázek už bylo odsouzeno devět lidí. Trest sedm a půl roku ve vězení si od Krajského soudu v Praze odnesli manželé Kottovi, kteří ovlivňovali výběrová řízení na modernizaci středočeských nemocnic. Rath, ještě ve funkci hejtmana, měl podle žaloby na starosti, aby vybrané firmy prošly schvalováním krajské rady. 

Tagy: Česko kauza Rath česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK,Idnes