Rakušané vyklidili kamion se 71 mrtvými uprchlíky. Policie zatkla čtyři podezřelé

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 8. 2015 15:43) - Aktuality autor: pal

V nákladním autě, které bylo ve čtvrtek nalezeno na rakouské dálnici, zahynulo 71 migrantů. V pátek to potvrdilo rakouské ministerstvo vnitra. Řidič slovenského chladírenského vozu s maďarskou poznávací značkou uprchl a rakouská policie po něm pátrá. V Maďarsku už byli zadrženi čtyři lidé, kteří jsou s případem spojeni. 

"Kolegové pracovali celou noc a vynášeli těla," citoval list Kronen Zeitung policejního mluvčího Helmuta Marbana.

Auto s maďarskými poznávacími značkami, které v minulosti patřilo slovenské firmě, bylo nalezeno odstavené na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem.

Rakouská policie nalezla v nákladním voze, který byl odstaven na východě země, těla 71 běženců, z toho bylo 59 mužů, osmi žen a čtyř dětí. Původ běženců je nejasný, našel se ale jeden syrský pas. Podle policie běženci nebyli z Afriky.

Policie zatkla čtyři podezřelé 

Doskozil řekl, že zadržení v Maďarsku jsou dva bulharští občané, z nichž jeden je libanonského původu, třetím je pak muž s maďarskými doklady. Maďarská policie následně v tiskovém prohlášení na webu upřesnila, že ve vazbě jsou tři Bulhaři a jeden Afghánec.

Později policejní mluvčí podle Reuters řekla, že žádný ze zadržených nemá maďarské občanství. Maďarská policie dále uvedla, že součástí zátahu proti převaděčům byly domovní prohlídky a výslechy zhruba dvaceti svědků.

O dopadení čtyř lidí v Maďarsku informoval již dopoledne list Kronen Zeitung, který později tvrdil, že zadrženo bylo až sedm osob. Podle rakouských policistů vyslýchali jejich maďarští kolegové vícero lidí, ve vazbě se nakonec ocitli čtyři údajní převáděči, zatímco ostatní byli propuštěni.

Policie hledá řidiče chladírenského vozu 

Policie následně vůz odtáhla do haly někdejší pohraniční veterinární stanice. Z dosavadního pátrání po řidičovi vyplývá, že stopy vedou do Rumunska, jehož občan si vozidlo v Maďarsku zaregistroval.

Auto s maďarskými poznávacími značkami, které v minulosti patřilo slovenské firmě, bylo nalezeno odstavené na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem. Policie následně vůz odtáhla do haly někdejší pohraniční veterinární stanice.

Z dosavadního rozsáhlého pátrání po řidiči, který zaregistroval vozidlo v Maďarsku. Hlavní organizátoři tragické cesty jsou podle Kronen Zeitung v Rumunsku. 

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová v reakci na tragickou událost vyzvala k větší solidaritě mezi členskými státy Evropské unie při řešení uprchlické otázky, především pak ke spravedlivému přerozdělení žadatelů o azyl.

Rovněž řekla, že by uvítala vytvoření záchytných center OSN v krizových oblastech a u vnějších hranic EU, kde by lidé získali možnost do unie odcestovat legálně.

Rakouské úřady očekávají, že v nadcházejících dnech se počet běženců přicházejících do země přes Maďarsko zvýší. Policie v Burgenlandu, který s Maďarskem sousedí, a také v Štýrsku a Korutanech proto dostane posily.

Rumunské úřady tvrdí, že řidič nepocházel z Rumunska

Řidič nákladního vozu prý nebyl rumunský občan. S odvoláním na své informace to oznámilo rumunské ministerstvo zahraničí, napsala agentura APA. Dosud média s odvoláním na maďarské úřady uváděla, že vozidlo si zaregistroval v Maďarsku občan Rumunska.

List Kronen Zeitung uvedl, že policie v Maďarsku dopadla tři převáděče, kteří údajně tragickou cestu organizovali, ale že hlavní strůjci jsou zřejmě v Rumunsku.

Česko nepřipravuje žádná mimořádná opatření kvůli tragédii na rakouské dálnici 

Česko kvůli nálezu 71 mrtvých běženců v nákladním voze na východě Rakouska nebude přijímat mimořádná bezpečnostní opatření. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je zvýšená policejní pohotovost dostatečná.

Od poloviny června se při ní policisté zaměřují mimo jiné i na kontroly kamionů a autobusů. Ministr to řekl novinářům. Policisté do konce minulého týdne při zvýšených kontrolách zajistili 1870 běženců.

Tagy: Rakousko Maďarsko zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK