Rakousko trápí záplavy a prudké bouře. Německu hrozí stoletá voda

- Aktuality autor: Danica Klein

FOTOGALERIE. Na jihu Německa a severu Rakouska kvůli záplavám kolabuje doprava. V oblasti kolem bavorského jezera Chiemsee je v obou směrech uzavřena dálnice A8 mezi Mnichovem a Salcburkem, na téže trase navíc nejezdí vlaky ani autobusy. V Rakousku je podle tamního automotoklubu ÖAMTC zcela nesjízdná asi stovka úseků silnic, zejména v Dolních Rakousích v okolí Lince, Melku a Gmündenu. 

Povodně v zahraničí

Povodně v zahraničí,zdroj: Getty Images

Podle mluvčího německých drah dnes nejedou vlaky mezi Mnichovem a Salcburkem, Traunsteinem a Ruhpoldingem či mezi městy Weilheim a Garmisch-Partenkirchen. Už od neděle je uzavřeno železniční nádraží v šedesátitisícovém Rosenheimu v jižním Bavorsku. V Rakousku stojí páteřní železniční trasa mezi Salcburkem a Kufsteinem. Nefunguje asi spojení mezi Vídní a Pasovem. 

Na trase z Mnichova přes Salcburk do Vídně a Klagenfurtu a také z Mnichova přes Innsbruck do Itálie nejedou mezinárodní rychlíky, uvedl server deníku Südddeustche Zeitung. Železniční spojení zčásti nefunguje ani v dalších německých oblastech postižených záplavami - tedy v Bádensku-Württembersku, Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku, kde je zcela mimo provoz nádraží v třicetitisícovém městě Zeitz. 

Podle mluvčího německého autoklubu ADAC je situace na silnicích kritická zejména v Bavorsku. Dálnice A8 je uzavřena v úseku Bernau am Chiemsee - Bergen a auta na ní nepojedou nejméně do čtvrtka, protože voda poškodila vozovku. "Všechny objížďky jsou přetížené. Zácpa, zácpa, zácpa všude," řekl Klaus Reindl serveru Spiegel Online. Uzavřená je rovněž dálnice A5 mezi Karlsruhe a Heidelbergem. 

Celkem jsou v Německu kvůli vodě a sesuvům půdy uzavřeny desítky úseků silnic, uvádí na své stránce bavorský rozhlas. 

Kvůli vysoké hladině je pro lodní dopravu uzavřena většina německého toku Rýna, lodě nejezdí ani na Dunaji v Německu a Rakousku. Naproti tomu letiště zatím bez problémů fungují. Potíže nehlásí letiště ve Vídni, ani v Mnichově, Norimberku a Augsburgu.

FOTOGALERIE

Tagy: Německo Rakousko povodně deště

Zdroje: ČTK,Getty Images