Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Radek John vyvolal poprask svou reportáží. Ministerstvo v akci

Radek John vyvolal poprask svou reportáží. Ministerstvo v akci
Radek John | zdroj: Mediafax

Pořad Radka Johna Bez cenzury odhalil nesrovnalosti kolem vodních filtrů. Píše o tom Týden.cz a dodává, že pořad v TV Barrandov přiměl k akci i Ministerstvo zdravotnictví. Podle hygieniků by ti, kdo si pořídili úpravnu do domu, ji měli důsledně používat pouze na užitkovou vodu, přesně tak, jak to definuje zákon.

Kontroly hygieniků se nyní prý mohou dočkat tisíce veřejných institucí, a to protože už nejméně deset let si nechávají instalovat přístroje na magnetickou úpravu pitné vody, avšak v rozporu se zákonem. Na nesrovnalost upozornil právě pořad televize Barrandov Bez cenzury, který připravuje Radek John.

Ministerstvo zdravotnictví na základě reportáže dalo podnět krajským hygienickým stanicím k přešetření, zda tento způsob úpravy vody je v oblasti veřejného zásobování pitnou vodou používán. Týdnu.cz to řekla ředitelka odboru komunikace MZ Viktorie Plívová.

Hygienici prý potvrzují, že montování úpraven skutečně nemusí být vždy v souladu se zákonem. "Vyhláška, která upravuje výrobky na úpravy vody, připouští pouze použití přístrojů na ohřev vody. Jiné nejsou mezi povolenými úpravami. Nevíme totiž přesně, co s člověkem udělá, když dlouhodobě pije takto upravenou vodu,“ říká František Kožíšek, vedoucí odborné skupiny hygieny vody Státního zdravotního ústavu a dodává, „že na pitnou vodu by to lidé raději používat neměli, to tvrdíme nejen my, odborníci, ale říká to i legislativa."

Magnetické úpravny vody jsou v nemocnicích i ve školkách

Navzdory zákazu však firmy prodávající magnetické úpravny vody dál bez problémů podnikají a dodávají své přístroje i do veřejných institucí. Týden.cz mluvil s představiteli prodejních firem, kteří prý potvrdili, že prodávají řadu let magnetické úpravny vody, za tu dobu jsou jimi vybaveny desítky tisíc bytových i rodinných domů. Přístroje prý dodávají do nemocnic a hojně je údajně využívají i školy a školky. Podle Týdne.cz se kontroly hygienických stanic patrně zaměří hlavně na prodejce zařízení a na veřejné instituce.

Zdroje: