Radek John vyvolal poprask svou reportáží. Ministerstvo v akci

- Aktuality autor: red

Pořad Radka Johna Bez cenzury odhalil nesrovnalosti kolem vodních filtrů. Píše o tom Týden.cz a dodává, že pořad v TV Barrandov přiměl k akci i Ministerstvo zdravotnictví. Podle hygieniků by ti, kdo si pořídili úpravnu do domu, ji měli důsledně používat pouze na užitkovou vodu, přesně tak, jak to definuje zákon.

Radek John

Radek John,zdroj: Mediafax

Kontroly hygieniků se nyní prý mohou dočkat tisíce veřejných institucí, a to protože už nejméně deset let si nechávají instalovat přístroje na magnetickou úpravu pitné vody, avšak v rozporu se zákonem. Na nesrovnalost upozornil právě pořad televize Barrandov Bez cenzury, který připravuje Radek John.

Ministerstvo zdravotnictví na základě reportáže dalo podnět krajským hygienickým stanicím k přešetření, zda tento způsob úpravy vody je v oblasti veřejného zásobování pitnou vodou používán. Týdnu.cz to řekla ředitelka odboru komunikace MZ Viktorie Plívová.

Hygienici prý potvrzují, že montování úpraven skutečně nemusí být vždy v souladu se zákonem. "Vyhláška, která upravuje výrobky na úpravy vody, připouští pouze použití přístrojů na ohřev vody. Jiné nejsou mezi povolenými úpravami. Nevíme totiž přesně, co s člověkem udělá, když dlouhodobě pije takto upravenou vodu,“ říká František Kožíšek, vedoucí odborné skupiny hygieny vody Státního zdravotního ústavu a dodává, „že na pitnou vodu by to lidé raději používat neměli, to tvrdíme nejen my, odborníci, ale říká to i legislativa."

Magnetické úpravny vody jsou v nemocnicích i ve školkách

Navzdory zákazu však firmy prodávající magnetické úpravny vody dál bez problémů podnikají a dodávají své přístroje i do veřejných institucí. Týden.cz mluvil s představiteli prodejních firem, kteří prý potvrdili, že prodávají řadu let magnetické úpravny vody, za tu dobu jsou jimi vybaveny desítky tisíc bytových i rodinných domů. Přístroje prý dodávají do nemocnic a hojně je údajně využívají i školy a školky. Podle Týdne.cz se kontroly hygienických stanic patrně zaměří hlavně na prodejce zařízení a na veřejné instituce.

Tagy: TV Barrandov pořad Bez cenzury

Zdroje: Parlamentnilisty.cz