Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 10°C Oblačno

Pyrotechnici našli na jihu Čech tuny dělostřeleckých granátů z války

Pyrotechnici našli na jihu Čech tuny dělostřeleckých granátů z války
zdroj: tisková zpráva

Pyrotechnici našli na Českokrumlovsku asi tři tuny nevybuchlé munice z druhé světové války, kterou budou likvidovat nejméně týden. Jde o rekordní množství. Informovala o tom ve středu Česká televize (ČT).

Informace o přesném místě nálezu nebyla zveřejněna. Jihočeská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková řekla, že specialisté budou odstraňovat munici tak týden. Zatím našli 1,5 tuny munice a údajně ještě zhruba další dvě tuny zůstávají pod zemí. "Všechno odvezme na místo, kde se nález bude bezpečně likvidovat," řekla Pavlíčková. 

Místo nálezu je tajné. Podle dostupných informací ČT jde o jakési bažiny, kam vojáci na konci války naházeli velké množství hlavně protiraketových dělostřeleckých granátů, bylo jich zřejmě několik nákladních aut. 

Mezi lidmi se o tom mluvilo. Hrozila tragédie?

Pyrotechnici chtějí munici odstranit co nejdříve, protože se obávají toho, že by ji mohla objevit veřejnost. "Zaregistrovali jsme, že mezi lidmi se už o tom mluví a chceme předejít tomu, aby si amatéři nezačali munici odnášet a došlo při tom k nějaké tragédii," řekla Pavlíčková. 

Policisté prostor, kde pyrotechnici munici vyzvedávají, hlídají. Z bezpečnostního opatření nechtějí také prozradit, kde přesně munici objevili. Podle ČT pyrotechnici museli prokopat jakousi hráz, odklízejí sníh, rozbíjejí led a po pás v bahně hledají ručně granáty.