Putin zklamal své odpůrce. Žije a pořád je u moci

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 16. 3. 2015 14:20) - Aktuality autor: art

Celý svět se více než týden horečně pátral, kde je ruský prezident Vladimir Putin. Od počátku měsíce se neobjevil na veřejnosti, což vyvolalo masivní spekulace, zda není nemocný, mrtvý, v zajetí šedých eminencí Kremlu nebo ve víru otcovských povinností. V pondělí se ale "našel". 

Podle Putina by bez klepů byla nuda

Podle Putina by bez klepů byla nuda,zdroj: Profimedia.cz

Naposledy byl Putin viděn naživo 5. března, když se objevil v televizi. Kreml sice od té doby pravidelně informoval o aktivitách svého šéfa, ve světle napjaté atmosféry jeho "zmizení"  přiživovalo debaty, zda se jeho režim už nechýlí ke konci.

Aféru vyprovokovalo zrušení schůzky Putina s prezidenty Běloruska a Kazachstánu. Kreml jednání odvolal, aniž by podal vysvětlení nebo navrhl náhradní termín. 

Po více než týdnu se Putin konečně vynořil. V pondělí se sešel s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem, který pak prohlásil, že prezident nejen v pohodě "chodí, ale také se prohání v autě". 

"Vladimir Vladimirovič mě zrovna povozil na území paláce, seděl sám za volantem. To jen, aby nebylo klepů. Jak se říká rusky, nedočkají se," prohlásil Atambajev na konto nepřejícných hlasů Putinových odpůrců.

Sám Putin pak ke spekulacím o svém zdraví a životě prohlásil, že bez "drbů by byla nuda". Po jeho zmizení se mluvilo třeba o tom, že může být nemocný, mrtvý, nebo u porodu Aliny Kabajevové považované za tajnou milenku ruského prezidenta. Spekulovalo se též o možnosti, zda v Moskvě nedošlo k puči.  

Sarkastickou poznámku si pak neodpustil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Tak co, viděli jste prezidenta zchváceného paralýzou a zajatého generály? Zrovna se vrátil ze Švýcarska, kde asistoval při porodu," vtipkoval jízlivě Peskov. Na dotaz ke zprávě o tom, že byl k Putinovi povolán lékař ze zahraničí, řekl: "Ano, on byl také mezi generály, kteří zajali Putina."

Tagy: Rusko ruský prezident ruská politika

Zdroje: ČTK