Putin si před volbami hlavy státu užil ovace 130 tisíc přívrženců

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Ovace a jásání davů uvítaly dnes ruského premiéra a prezidentského kandidáta Vladimira Putina na moskevském stadionu Lužniky. Policie odhadla počet lidí na 130.000 lidí. "Spolu zvítězíme! My i teď zvítězíme," zdůraznil Putin, který je hlavním favoritem prezidentských voleb vyhlášených na 4. března.

Od prosincových parlamentních voleb Putin poprvé ve své politické kariéře čelí vlně masových protestů proti své politice a osobě, a tak opakované protidemonstrace na Putinovu podporu mají zemi přesvědčit, že za silným mužem režimu stále stojí většina Rusů. Nezávislá média a opozice si akce vysvětlují i jako psychologickou přípravu veřejnosti na ohlášení Putinova vítězství už v prvém kole hlasování.

Putin se dnes v emotivním projevu zapřisáhl, že nepřipustí cizí vměšování do ruských záležitostí, a připomněl i blížící se výročí borodinské bitvy s Napoleonem z počátku 19. století. "Bitva o Rusko pokračuje! Vítězství bude naše!" prohlásil na závěr.

Putin je náš prezident

"Nikdy Lužniky neshromáždily tolik lidí, kteří přišli vyjádřit svou politickou vůli před volbami rozhodujícími pro budoucnost země a každého z nás," prohlásil ještě dříve Putinův předřečník, moskevský starosta Sergej Sobjanin.

"V tuto chvíli jsou všechny vchody uzavřeny, protože na stadionu už není další místo," uvedli strážci pořádku podle agentury Interfax, asi půlhodinu před Putinovým vystoupením.

Mítinku předcházel pochod po nábřeží řeky Moskvy, kde se pod transparenty typu "Lid je pro Putina", "Putin je náš prezident" či "Hlasujeme pro Putina, hlasujeme pro stabilitu" sešlo podle policie na 30.000 lidí. Na vlastním mítinku na stadionu Lužniky pořadatelé čekají až 100.000 lidí a možná i samého premiéra.

"Je tu skvěle, vládne bodrá nálada," pochvaloval si jeden z účastníků středního věku ve státní televizi. "Jsme pro Putina, plně ho podporujeme," dodal jeho kamarád. "Putin má blízko k lidu, vyjadřuje naše myšlenky," zdůraznila postarší žena.

"Den mužů"

Předchozí masový mítink na Putinovu podporu se v Moskvě konal 4. února, kdy současně na jiném místě metropole desetitisíce lidí volaly po Putinově odchodu z politiky. Na provládní mítink tehdy podle Putina přišlo na 190.000 lidí, ale média upozorňovala, že kromě skutečných přívrženců mnohdy museli přijít i zaměstnanci státních firem a městských podniků. Nyní byl z uralských podniků do Moskvy vypraven zvláštní vlak.

Policie ohlásila, že krátce před dnešním mítinkem odvrátila chystanou provokaci. "Zatčeno bylo okolo 70 lidí, převážně občanů Uzbekistánu, kteří tvrdili, že dostali peníze za účast na akci," ohlásili strážci pořádku.

Celkem na pořádek v metropoli dohlíželo na 10.000 policistů a vojáků ministerstva vnitra. Kromě politických mítinků se dnes v Moskvě a dalších městech konají i další akce k svátku obránce vlasti, který je v Rusku slaven jako neoficiální "den mužů".

Nového prezidenta budou Rusové volit 4. března. Podle posledních průzkumů by Putin měl získat okolo 60 procent hlasů, což by mu stačilo ke zvolení hned v prvním kole, stejně jako v letech 2000 a 2004. Opozice však průzkumům státních agentur nevěří a tvrdí, že skutečná premiérova podpora je mnohem nižší.

Tagy: Rusko demonstrace

Zdroje: ČTK