Putin posílá ruské vojáky na Krym, chce prý normalizovat situaci

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 2. 3. 2014 15:44) - Aktuality autor: Michal Polák

Horní komora ruského parlamentu schválila nasazení ruských vojáků na Ukrajině, o které požádal prezident Vladimir Putin. Oznámila to agentura Interfax. Podle Putina je tento krok nutný k ochraně ruských občanů a vojáků z ruské základny umístěné na autonomním poloostrově Krym.

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

Aksjonov dnes vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Rusko pomohlo se zajištěním míru a pořádku na poloostrově. Podle nejmenovaného představitele Kremlu Moskva tuto žádost ignorovat nebude a záležitost podle RIA Novosti prověří. 

"S vědomím své odpovědnosti za životy a bezpečnost občanů žádám ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc se zajištěním míru a klidu na území autonomní republiky Krym," uvedl Aksjonov v prohlášení. 

Ruská Duma se domnívá, že by měl Putin zakročit

"Žádám o využití ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny k normalizaci společensko-politické situace v této zemi," citoval Interfax z Putinova prohlášení. Prezident svůj krok zdůvodnil mimořádnou situací na Ukrajině, která podle něj ohrožuje životy ruských občanů. 

 

Rada federace podle agentury Interfax uvedla, že ve východních a jižních oblastech Ukrajiny reálně hrozí krveprolití a celé zemi pak humanitární katastrofa. 

Putinova žádost následovala po debatě obou komorách zákonodárného sboru, která se týkala stabilizace situace na ukrajinském poloostrově Krym. Podle ukrajinského ministra obrany již Moskva v posledních dnech posílila svůj kontingent na Krymu zhruba o 6000 vojáků; v minulosti neoficiální zdroje uváděly, že Moskva má na Krymu na 26.000 vojáků. 

 

 

 

    

Tagy: Rusko Ukrajina Krym

Zdroje: ČTK