Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Psí čenich poslouží jako radar na koronavirus

Psí čenich poslouží jako radar na koronavirus
Vycvičený pes pozná rakovinu, malárii, anebo látky, které ohrožují alergika. Dokáže vyčenichat i koronavirus? | zdroj: Profimedia

Britové mobilizují proti epidemii koronaviru. Své čenichy přiloží k dílu také signální psi.

Psi budou v Británii odhalovat koronaviry. Chystá se je k tomu vycvičit skupina Medical Detection Dogs (Lékařští detekční psi), která má dlouholeté zkušenosti s výcvikem psů pro detekci malárie, rakoviny, diabetu či Parkinsonovy choroby.

Tito speciálně cvičení psi (v Česku se jim říká "signální") jsou schopni zmíněné nemoci zjistit už v rané fázi, dřív než lékař i diagnostické přístroje. Rozeznají je jednoduše podle pachu.

Unikátní schopnost dává psům mimořádně citlivá čichová sliznice, zhruba dvacetkrát větší než u lidí. Ještě podstatnější rozdíl mezi člověkem a psem je však v čichových buňkách. Zatímco člověk jich má 10 až 20 milionů, pes na 220 milionů. Kromě toho, část mozku vyhrazená pro identifikaci pachů je u psů čtyřicetkrát větší než u člověka.

Lékařka Claire Guestová, vedoucí skupiny cvičitelů signálních psů, kterou podporuje druhá manželka prince Charlese Camilla, v rozhovoru pro stanici BBC upozornila, že každá nemoc má svůj jedinečný pach a psi ho dokážou rozeznat.

V případě koronaviru by mohla být zvířata nasazena zejména ke kontrole lidí, kteří jsou infikováni, ale ještě nevykazují příznaky nemoci COVID-19, vyvolané virem z čínského Wu-chanu.

profimedia-0268077264 dog B Snímek z výcviku psů pro určení rakoviny. Rotující karusel nabízí psům různé vzorky buněk. Když pes pozná rakovinné buňky, sedne si... | zdroj: Profimedia

"Byla by to rychlá, neinvazivní a účinná detekce, šetřila by zdravotní zdroje, které by mohly být nasazeny až ve chvíli, kdy by to bylo efektivní," řekla doktorka Guestová.  

Na výcviku signálních psů bude spolupracovat Durhamská univerzita a Londýnská škola hygieny a tropické medicíny. Tyto instituce by měly vypracovat postup, jak odebrat pach viru od nakažených lidí.

"Věříme, že to bude úspěšný projekt," řekl profesor epidemiologie James Logan z Londýnské školy. "Náš dřívější výzkum ukázal, že psi dokážou rozpoznat malárii s větší přesností než diagnostické přístroje, které nám doporučila Světová zdravotnická organizace."

Na to, aby signální psi zasáhli při nynější epidemické vlně, je pozdě. Pandemie už v ostrovní monarchii propukla s plnou silou.

Steve Lindsay z Durhamské univerzity však informoval, že psi by mohli být nasazeni na letištích ke kontrole pasažérů poté, co první vlna koronaviru odezní. "Byl by to nástroj prevence před návratem epidemie," sdělil tento virolog.

zdroj: YouTube

Mohl by to být nástroj nejen přesný, ale rovněž levný. Pořizovací náklady psa jsou nesrovnatelně nižší než v případě lékařské diagnostiky a její obsluhy.

Také provozní náklady jsou u psa nízké až zanedbatelné. Zvíře se spokojí s běžnou stravou, laskavým zacházením a za odvedenou práci mu stačí motivační pamlsek.

A ještě k technice, kterou pes používá: Jeho vlhký nos zachytí neviditelné molekuly pachů ze vzduchu. Obdobně jako vlhká houba je nasaje. V dalším kroku tyto pachové molekuly transportují neurotransmitery do mozku. V mozku jsou zpracovány, analyzovány a uloženy do paměti.

Nenechte se však tímto popisem svést k tomu, že budete na psa pohlížet jako na nějaké technické zařízení. Pořád to je především dobrý a věrný parťák.

profimedia-0373994706 dog4 Královna Alžběta a vévodkyně Camilla přihlížejí výcviku psů k detekci rakoviny v londýnském centru Medical Detection Dogs | zdroj: Profimedia

Zdroje:
bbc.co.uk, medicaldetectiondogs.co.uk