První peníze by Ukrajina mohla získat již příští měsíc

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Mezinárodní měnový fond by v dubnu měl Ukrajině poskytnout první část slíbené půjčky. Jedná se o první 3 miliardy dolarů. Celkem by do země mohlo přijít až 27 miliard dolarů, které se použijí na zlepšení situace na Ukrajině.

Ukrajina volá po svobodě

Ukrajina volá po svobodě,zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní měnový fond by měl být připraven poskytnout Ukrajině první tři miliardy dolarů ze slíbené půjčky již příští měsíc. V rozhovoru na televizní stanici Reuters Insider to dnes řekl šéf evropského oddělení MMF Reza Moghadam. MMF se dohodl s Ukrajinou na poskytnutí dvouletého záložního úvěru v objemu 14 až 18 miliard USD (279 až 359 miliard Kč) minulý týden.

Dohoda s měnovým fondem by měla uvolnit zemi přístup k úvěrům od dalších věřitelů, a celkem by tak měla Ukrajina získat až 27 miliard dolarů.

"Ukrajinská ekonomika potřebovala reformy již mnoho let," řekl Moghadam. Za posledních deset let Ukrajina jednala s MMF o půjčce již dvakrát, jednání ale vždy zkrachovala. Moghadam dodal, že s novou vládou se podařilo vyjednat zavedení reforem tak, že je bude moci fond finančně podpořit.

Ukrajina musí vyjít vstříc EU

MMF nyní sleduje první konkrétní kroky Kyjeva a první peníze by mohl fond uvolnit již brzy. "Doufáme, že první část bude uvolněna v dubnu, do konce dubna, samozřejmě je to závislé na určitých krocích, které je nutné přijmout," prohlásil. Vzhledem k finančním potřebám Ukrajiny v příštích několika měsících by mohl MMF uvolnit v rámci první splátky vyšší částku než v dalších měsících.

Moghadam v rozhovoru také upozornil, že záchranné programy pro zadlužené země v eurozóně začínají přinášet výsledky. Portugalsko učinilo velký pokrok, mělo by opustit záchranný program letos v květnu a nemuselo by potřebovat žádná preventivní opatření. Zvyšují se i naděje na zlepšení situace v Řecku. Analytici doufají, že by věřitelé mohli ještě před koncem léta odměnit Řecko za jeho snahy některým druhem oddlužení.

Moghadam rovněž vyzval Evropskou centrální banku, aby učinila další kroky v boji s nízkou inflací. MMF již delší dobu tlačí na měnový výbor ECB, který se sejde ve čtvrtek, aby byl razantnější při snižování úrokových sazeb a přijal nekonvenční měnovou politiku.

"Podle našeho názoru je zde prostor jak pro konvenční, tak pro nekonvenční úvahy," prohlásil Moghadam. Za konvenční se považuje tradiční snižování úrokových sazeb, nekonvenční je například nákup dluhopisů, který zavedla centrální banka v USA (Fed).

Tagy: Ukrajina finanční pomoc krize na Krymu

Zdroje: ČTK