První den prohibice bez problémů, otrávených ale přibývá

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. První den po vydání zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu přes 20 procent ukázal, že prodejci a restauratéři nařízení většinou dodržují. Policisté a úředníci, kteří od pátku zkontrolovali tisíce provozoven, našli jen drobné nedostatky. Policie v souvislosti s jedovatým alkoholem, který si vyžádal 19 lidských životů, dosud obvinila 19 lidí, z toho 12 v Moravskoslezském kraji. Hospitalizovaných přibývá, někteří jsou v kritickém stavu. 

Prohibice alkoholu.

Prohibice alkoholu.,zdroj: Mediafax

Třinecká nemocnice oznámila, že dva pacienti, které přijala v pátek, byli otráveni metylalkoholem, muže s otravou přijala dnes také boskovická nemocnice. 

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes řekl, že zákaz prodeje alkoholu byl vyhlášen s jeho vědomím. Zákrok byl podle něho nezbytný pro ochranu zdraví občanů. Vyhlášení prohibice dnes podpořila opoziční ČSSD, komunisté a prezidentští kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman

Výrobci alkoholu, potravináři a obchodníci nařízení kritizují. Podle nich zákaz posílí černý trh s alkoholem. Odborníci vyčíslili, že české restaurace přijdou za každý den prohibice až o 200 milionů korun. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin stát za normálních okolností denně inkasuje 18 milionů korun na spotřební dani z lihovin. 

V souvislosti se zákazem prodeje a nalévání nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent od pátečního večera stovky policistů kontrolují obchody, restaurace a další provozovny v celé ČR. Na kontrolách se podílejí také hygienici, celníci či zástupci obchodní a potravinářské inspekce. Obchodníci i hostinští podle nich zákaz dodržují, kontroly však budou pokračovat. 

Výrazně menší dávka jedu

Například v Praze v noci na dnešek policie prověřila 1514 obchodů, restaurací a barů. V podnicích, v nichž popíjel muž, který od pátku leží s otravou ve Všeobecné fakultní nemocnici, policisté zabavili deset lahví alkoholu, u některých zřejmě někdo manipuloval s kolky. 

V celém Česku je v souvislosti s případem už 19 obviněných, z toho 12 v Moravskoslezském kraji. "Tři obvinění jsou ve vazbě, šest na rozhodnutí o uvalení vazby čeká, tři jsou vyšetřováni na svobodě," řekla severomoravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Šest lidí bylo z distribuce a prodeje pančovaného alkoholu obviněno ve Zlínském a jeden v Olomouckém kraji. Řadu dalších podezřelých policie zadržela a vyslýchá je. 

Přes všechna opatření však stále přibývá otrávených. U dvou pacientů, které v pátek přijala Nemocnice Třinec na Frýdecko-Místecku, se potvrdilo podezření na otravu metylalkoholem. Podle lékařky Marioly Bockové muž, který utrpěl vážnější otravu, dostává norský lék, jenž může otrávené metanolem zachránit, jeho příbuzná, která měla v těle výrazně menší dávku jedovatého alkoholu, je v lepším stavu. 

Osmatřicetiletého muže s otravou metylalkoholem přijala dnes ve velmi kritickém stavu nemocnice v Boskovicích na Blanensku, pil prý z lahve bez označení původu. Naopak stav intoxikovaného muže v Praze se podle lékařů zlepšil. Další dva muže s podezřením na otravu vyšetřila zlínská nemocnice, oba už byli propuštěni. S otravou metylalkoholem jsou v nemocnicích další desítky lidí. 

Pokuta až tři miliony korun

Policie při vyšetřování případu jedovatého alkoholu objevila množství podezřelých lihovin. Například na Znojemsku v pátek večer policisté v přístavku rodinného domku zabavili asi 1240 litrů neokolkovaných lihovin. "Šlo o více než 600 litrů rumu, 500 litrů vodky a desítky litrových lahví dalších destilátů," řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Na Novojičínsku byla odhalena nelegální stáčírna s 5000 litry podezřelého alkoholu, další tisíce listrů policisté nalezli na jiných místech severní Moravy. 

Velké obchodní řetězce do rána stáhly všechen tvrdý alkohol z regálů a zablokovaly prodej alkoholu v pokladních systémech. Vyplývá to z dnešního vyjádření řetězců. Za porušení zákazu prodeje podnikatel může dostat pokutu až tři miliony korun a provozovna může být dočasně uzavřena. 

Vyhlášení prohibice si všimla i zahraniční média, podle nich jde v zemi známé poměrně volnými pravidly prodeje alkoholu o bezprecedentní krok. Francouzský Le Monde upozornil, že zatímco čeští výrobci a dovozci alkoholu již několik let varovali před prudkým rozvojem černého trhu s alkoholem v zemi, úřady nezasáhly. 

Tagy: smrt nemocnice alkohol kauza otrava prohibice metylalkohol

Zdroje: ČTK