Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Průzkum: Stát má podle Čechů řešit rozpočet. Obavy z finančního stavu země vzrostly

Průzkum: Stát má podle Čechů řešit rozpočet. Obavy z finančního stavu země vzrostly
Na první místo žebříčku poskočily veřejné finance, jejichž stav by se měl nutně řešit podle 56 procent dotázaných, zatímco loni to bylo jen 41 procent (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

V Česku by se měl řešit podle obyvatel země hlavně stav veřejných financí a pandemie nemoci covid-19. Zájem o migraci nebo korupci oproti loňsku značně klesl.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR z přelomu června a července. Za nejméně naléhavé považují lidé řešení situace v kultuře, nabídce zboží a služeb nebo armádě.

V předchozím průzkumu CVVM z loňského března označovali lidé za nejpalčivější problém korupci, u níž pokládaly skoro dvě třetiny Čechů řešení situace za velmi naléhavé. V letošním průzkumu už jen 48 procent lidí uvedlo, že je velmi naléhavé řešit korupci.

Na první místo žebříčku poskočily letos veřejné finance, jejichž stav by se měl nutně řešit podle 56 procent dotázaných, zatímco loni to bylo jen 41 procent. Obavy z finančního stavu země vzrostly podle CVVM kvůli výraznému nárůstu schodku státního rozpočtu. Loni hospodaření státu, ovlivněné dopady pandemie, vykázalo rekordní deficit 367,4 miliardy korun a letos je schválen schodek 500 miliard.

Průzkum provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění mezi 26. červnem a 9. červencem. Zúčastnilo se ho 904 obyvatel České republiky starších 15 let.

Na druhém místě mezi nejpalčivějšími problémy Česka jsou podle lidí zdravotnictví a pandemie covidu-19 shodně s 55 procenty. U zdravotnictví se jedná o podobný podíl názorů na naléhavost řešení jako loni. Dotaz na pandemii covidu-19 byl zařazen nově, protože loni se průzkum konal na přelomu února a března, tedy ještě před vyhlášením nouzového stavu a rozsáhlých opatření kvůli šíření koronaviru.

Kromě názorů na korupci se v posledních letech značně změnil i postoj lidí k přistěhovalectví. Nejvyšší podíl dotázaných, kteří řešení migrace považovali za velmi naléhavé, byl v roce 2016 se 72 procenty. Loni už poklesl na 50 procent, letos dokonce na 33 procent.

Na nejnižších příčkách žebříčku jsou například řešení dopravní obslužnosti, členství Česka v Evropské unii nebo situace v kultuře, které považuje za velmi naléhavé jen méně než pětina obyvatel země. Nejméně lidí - 13 až 14 procent - pokládá za velmi naléhavé řešení situace v armádě nebo oblasti nabídky zboží a služeb.

Názory na jednotlivé oblasti se výrazněji nelišily u různých skupin lidí při rozdělení podle věku, vzdělání nebo životní úrovně. Při rozdělení podle stranických preferencí se například o stav zdravotnictví velmi zajímali příznivci KDU-ČSL a STAN a nejméně příznivci SPD a TOP 09. U veřejných financí byl opět největší zájem o řešení situace mezi příznivci STAN a KDU-ČSL a nejnižší u příznivců vládního hnutí ANO. Řešení korupce pokládali za velmi naléhavé hlavně sympatizanti SPD, kdežto nejmenší zájem o řešení měli znovu příznivci ANO.

Zdroje: