Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Protest odpůrců proticovidových opatření skončil bitkou s policií

Aktualizováno: Protest odpůrců proticovidových opatření skončil bitkou s policií
Protest odpůrců proticovidových opatření na Staroměstském náměstí skončil bitkou s policií | zdroj: Profimedia

Část účastníků nedělní demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením se po oficiálním ukončení akce střetla s policisty. Policie útok připisuje fotbalovým chuligánům. Přímo na Staroměstském náměstí zadržela přes 100 lidí, dalších 50 zajistila ještě před začátkem shromáždění kvůli tomu, že s sebou nesli zbraně a pyrotechniku. Dvacítka policistů je zraněná, zranění utrpěla i část demonstrantů.

Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Zadržené lidi podezírá z výtržnictví, násilí proti úřední osobě či z neuposlechnutí výzvy. Z náměstí je převezla na policejní služebny. Na zajištění pořádku v centru Prahy se podílela téměř tisícovka policistů včetně posil z krajů.

Záchranáři na místě zasahovali u devíti zraněných, z toho u tří policistů. Ošetřili úrazy hlavy, řezná poranění či následky zásahu slzným plynem.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané. Vyslovil se pro přísný postih původců konfliktu. Zároveň poděkoval policii a uvedl, že je na její vysoce profesionální přístup hrdý. Také podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zasáhla policie naprosto profesionálně. Prezident Miloš Zeman odsoudil ty demonstranty, kteří nedodrželi při demonstraci protivirová opatření. Účastníky demonstrace zkritizovali i zástupci opozice.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti. Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k ní připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce z toho důvodu, že počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila i policie. Většina z účastníků akce neměla roušky.

Průběh demonstrace byl předtím poklidný, řečníci mimo jiné kritizovali vládu a vyzývali k její rekonstrukci. Někteří účastníci však provolávali i nacionalistická hesla. Organizátor je opakovaně marně nabádal k dodržování protiepidemických opatření, například k vytvoření rozestupů. Žádal je také, aby se nenechali strhnout k násilnostem, a děkoval policii za její přístup.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek novinářům řekl, že policie měla předem informace o tom, že na setkání míří 300 až 500 radikálů zejména z řad fotbalových chuligánů. Na místo jich podle něj dorazily čtyři stovky. Doplnil, že v průběhu shromáždění policie zakročit nemohla kvůli ústavně zaručenému shromažďovacímu právu. Zasáhla až poté, co účastníci akce bezdůvodně napadli policisty, doplnil.

"Policisté zakročili až v okamžiku, kdy došlo k porušení zákona ze strany některých účastníků. Porušení Usnesení vlády ČR bylo řádně zadokumentováno a bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu k vyřešení," uvedl na twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Ligová fotbalová asociace se od dění distancovala. Uvedla, že chce vládu přimět k opětovnému povolení sportovních soutěží, ale pomocí věcného dialogu, a ne násilným vynucováním. Sportovní soutěže jsou v Česku zakázány do začátku listopadu, a to na základě vládních opatření proti šíření koronaviru.

Účastníky demonstrace kritizoval i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), podle nějž přinese tato demonstrace pravděpodobně stovky zbytečně nakažených koronavirem navíc. "Účastnit se teď demonstrace a vyvolávat tam odporná hesla je vrchol primitivismu a neúcta k lidem, kteří teď v nemocnici na pokraji sil zachraňují nemocné," uvedla na sociálních sítích předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Má svoboda končí tam, kde se dotýká svobody druhého člověka. Toto dnes na Staroměstském nám. naplněno nebylo. Tito lidé ohrožují všechny," míní předseda Starostů Vít Rakušan.

V sobotu se kvůli koronavirovým opatřením sešlo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo.

EknFNz_XYAAet42 Demonstrace fanoušků na Staroměstském náměstí | zdroj: twitter.com/PolicieCZ

Zdroje: