Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Prostopášné hnízdo Playboye je na prodej. Má to ale malý háček...

Prostopášné hnízdo Playboye je na prodej. Má to ale malý háček...
Zájemce si sídlo kupuje i s Hughem Hefnererem | zdroj: Profimedia

Zakladatel pánského časopisu Playboy Hugh Hefner se rozhodl prodat rozsáhlé sídlo Playboy Mansion známé divokými a luxusními večírky s prominentními hosty. Chce za něj 200 milionů dolarů (4,9 miliardy korun), což je nejvyšší suma, za kterou se kdy dům ve Spojených státech prodával. Kupec se ale musí popasovat s drobným háčkem - musí nechat 89letého Hefnera v domě bydlet až do smrti. A pak celý dům řádně "vysavit", nábytek spálit a plesnivějící zdi osekat do základů. 

Na první pohled krásné a honosné sídlo z roku 1927 se pyšní rozlohou 1800 metrů čtverečních a pětiakrovým pozemkem. Palác má 29 místností, včetně šesti ložnic, osmi koupelen, obří jídelnu, zázemí pro kuchyň, vlastní vinárnu, hernu s kulečníkem ale i domácí kino.

K tomu všemu ještě hned vedle leží domek pro hosty se čtyřmi pokoji a nechybí tenisové kurty, golfové hřiště, posilovna, bazén, herna či legendární umělá jeskyně. Realitní kancelář The Agency neopomněla ani připomenutí, že sídlo je jedním z mála v Los Angeles, které mají vlastní licencovanou zoologickou zahradu.

Kupec musí počítat ale s tím, že ještě zřejmě pár let nebude s domem zacházet podle svých představ. V kupní smlouvě si Hefner vymaňuje doživotní právo na užívání domu. Nový majitel tak bude moci své plány s Playboy Mansion začít realizovat až po jeho smrti, což je poměrně omezující.

Zvlášť, když se znalci shodnou na tom, že případnému kupci půjde spíš o samotný pozemek, takže je pravděpodobné, že dům zbourá. A to nejen kvůli tomu, co všechno zdi a vybavení zažily, ale hlavně kvůli tomu, že Hefner je přece jen starý muž, byť velmi bohatý.

Lidé, kteří dům navštívili, i Hefnerovy milenky, které v něm bydlely, se shodnou, že jde spíš o zámek hrůzy. Majitel Playboye odmítá jakékoli zásahy, vše chce nechat při starém - vše je zašlé, plesnivějící, páchnoucí, koberce zašlapané. Navíc si často Hefnerovy milenky do pokojů nastěhovaly své psíky a nikdo se nenamáhal s pravidelným venčením. 

"Všechno je tam cítit starobou a zašlostí. Pes Archie si tam pravidelně ulevoval na závěsy, takže se k tomu všemu ještě připojil všudypřítomný zápach moči," popsala ve své knize bývalá Hefnerova přítelkyně Izabella St Jamesová.

A nejen ona - internet je plný fotografií z vnitřku budovy, ze kterých to opravdu nevypadá jako luxusní sídlo známého multimilionáře. 

Vzhledem k tomu, v jakém stavu panství je a co vše by bylo potřeba zrekonstruovat, opravit a zlikvidovat, je cena 200 milionů výrazně přemrštěná. A to nejen vzhledem k současnému stavu budovy, ale i k ceně, kterou za ni majitel Playboe v roce 1971 zaplatil. Tehdy za panství dal 1,1 milionu dolarů (27 milionů korun), což už v té době byla v Los Angeles rekordní suma. 

Zdroje:
Forbes, Vlastní