Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Profesor Keller lidem bez práce: Hlašte se ve veřejných domech

Profesor Keller lidem bez práce: Hlašte se ve veřejných domech
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Sociální reformy z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka považuje sociolog a publicista Jan Keller za „drábkomaty". Věří, že není daleko doba, kdy se nezaměstnaní budou hlásit po nocích ve veřejných domech ke kontrole, že nepracují na černo. Propouštění úředníků z Úřadů práce s tím, že jejich práci bude zastávat soukromá firma, pak prý staví vládu do cynického světla, nazývá-li se vládou rozpočtové zodpovědnosti.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nedávno přirovnal k socialistickému teréňáku Ladě Nivě: „Rachtá v tom, sedí se v tom špatně, ale jede to." Pravdivost výroku Keller doslovně posoudit nemůže.

Řidičák nemám, ale vláda říká: jsme trapní...

„Já nemám řidičský průkaz, tak nedokážu posoudit, jak je to s Ladou Nivou, ale podle mě jinými slovy řekl, že to co děláme je nechutné, nemá to žádnou úroveň, jsme docela trapní, podobně jako označený automobil, ale zadání, které máme, plníme. Do cíle dojedeme," míní sociolog.

Ten nyní sleduje projednávanou sociální reformu a rozhodně jí netleská. „Podle mě je koaliční sociální reforma dost zmatená. Je asi tak systémová, jako stravenky v Kalouskově podání. Na jedné straně mají důchodci mít znemožněno vybírat si peníze na poště a mají hledat, jak to někdo nazval, drábkomat."

Důchodci k drábkomatům, nezaměstnaní do vykřičených domů

A z "drábkomatů", kterých bude v republice asi tisíc na šest tisíc obcí, si tak důchodci ze šesti obcí budou muset najít ten nejbližší a tam si jezdit pro důchod," popsal Keller a ironicky dodal: „Pošty mají být patrně vyprázdněny od důchodců proto, aby se tam mohli hlásit nezaměstnaní," glosoval.

Nutno dodat, že podle vysvětlení ministra Drábka nebude výběr důchodu z bankomatu pro důchodce povinný. Sociální podporu od státu však budou povinně na sociální kartu dostávat lidé, kteří se v minulosti již dopustili zneužívání sociálních dávek.

„Kdyby to nebylo ve svých důsledcích tak smutné, bylo by to skutečně komické. Navíc je to nedomyšlené, protože nezaměstnaní se mají na poště hlásit proto, aby nemohli pracovat na černo. A přitom se vychází z předpokladu, že nezaměstnaný může na černo pracovat jenom v pracovní době. A jistě někomu na Drábkově ministerstvu dojde, že nezaměstnaní si mohou přivydělávat na černo v době, kdy jsou pošty zavřeny," směje se sociolog.

„Takže já očekávám, že další opatření ministra Drábka bude v tom, že nezaměstnaní se budou muset hlásit v zařízeních s nepřetržitým provozem. A taková jsou: benzínové pumpy, vykřičené domy, non stop bary, herny... Tam všude může Drábek zřídit kontrolní místa a tam se budou moci ti nezaměstnaní hlásit i v neděli nebo přes noc, prostě tehdy, kdy budou pošty zavřeny," dovedl Keller systém kontrolních míst k dokonalosti.

Personální agentury? Další finta...

Pozastavil se i nad novou myšlenkou ministerstva práce a sociálních věcí, že by soukromé personální agentury hledaly za státní peníze práci pro nezaměstnané. V praxi má systém fungovat tak, že agentura dostane za každého uchazeče o práci pět tisíc korun kauci, kterou, pokud sežene žadateli práci do pěti měsíců, nebude muset vracet a navíc dostane prémii 1500 korun za každého umístěného uchazeče.

„Lidé z Úřadu práce spočítali, že přes soukromé agentury bude stát sehnání místa pro nezaměstnaného třikrát až šestkrát více, než stojí teď přes Úřady práce. Ta čísla by se měla ověřit, ale znějí věrohodně. To je totiž celkem obvyklá finta, že se ze státních služeb propustí několik nebo tisícovek a úkony, které dělali, se zadají soukromé firmě. Platí se to tak z jiné kapitoly, ministr se chlubí, kolik ušetřil na platech úředníků, které vyhodil, ale už neřekne, že třikrát nebo pětkrát více zaplatil firmě, která v nižší kvalitě a méně systematicky udělá to, co dělali ti nižší úředníci," konstatoval Keller.

„Já se nijak nechci zastávat úředníků, ale jestliže cílem těchto reforem je vyhození třikrát více peněz tam, kde by se dalo vystačit s třetinou, tak je naprosto cynické, pokud sebe sama ta vláda nazývá vládou rozpočtové zodpovědnosti," dodal.

Drábek přiznává, že před ním někdo něco tají?!

Navíc si ale myslí, že nový systém otvírá prostor jak ošidit stát. „Jak jsem řekl, ta čísla by se musela ještě zkontrolovat, ale už z logiky věci Úřady práce mohou plnit více funkcí a těch vyhozených úředníků bude mnohem méně než těch, kteří to budou dělat v nějakých soukromých firmách. Vyhodí se tisíc úředníků a bude se platit dvanácti tisícům, aby zaměstnávali ty samé nezaměstnané. A v českých podmínkách? Už je jasné, že je tu prostor, aby firma švindlovala," uvažuje sociolog.

„Uvedu příklad, který je v našich podmínkách pravděpodobný. Prostě ta firma si najde společnost. Ta těsně před uplynutím pětiměsíční lhůty, do které má být nezaměstnaný umístěn, dá tom nezaměstnanému fiktivní práci. Personální agentura shrábne prémii, podělí se s tou společností, která nezaměstnaného najala a ten bude zase za tři týdny na dlažbě. Když vidíme, jak to u nás funguje, pak je toto velmi pravděpodobný scénář," doplnil Keller skepticky.

Současně ho zaráží, jak by mohla soukromá firma sehnat více volných míst, než stávající Úřady práce. „Podle ministra Drábka ta firma najde vice pracovních příležitostí než stávající úřady. Vždyť to je naprostý nesmysl, jestliže někdo hledá anebo propouští lidi, tak měl povinnost hlásit to na Úřadu práce. Ty úřady věděly o všech těch místech. Jak může někdo tvrdit, že někdo zatajuje před státním úřadem možnosti a ty řekne soukromé firmě? Takový ministr by se měl ptát, jak je možné, že někdo něco před jeho úřadem zatajuje. To je další naprostý drábkomat," uzavřel Jan Keller.