Případ Sazka nekončí, Sokol chce dál jednat s investory

- Aktuality autor: red

Mimořádný výbor České obce sokolské dnes pověřil vedení Sokola, aby dál jednalo o nabídkách investorů, kteří se zajímají o Sazku, a vybralo tu nejlepší variantu. Po jednání výboru to řekl místostarosta Sokola Oldřich Lomecký.

Sokol patří mezi osm minoritních akcionářů Sazky držících v loterijní firmě celkem zhruba třetinový podíl, samotný Sokol drží 13,5 procenta akcií Sazky. Ta v současnosti čelí už dvěma návrhům na insolvenční řízení, od podnikatele Radovana Vítka a skupiny KKCG Karla Komárka.

"Probírali jsme varianty, které jsou na stole. Usnesení je v tom smyslu, že pověřujeme naše vedení, aby dál jednalo, posoudilo a na základě doporučení ekonomických expertů vybralo tu nejlepší nabídku," uvedl Lomecký.

KKCG nabízí 2.8 miliardy

O Sazku se nyní ucházejí tři investoři. Jejich nabídky podle Lomeckého lze zatím těžko porovnat, protože nejsou srovnatelné parametry. Pomocí při výběru by měli ekonomičtí experti, kteří zodpoví případné doplňující otázky ohledně nabídek investorů.

Podle dosud známých informací nabídka KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. KKCG ale deklarovala podle mluvčího Dana Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Podnikatel Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. V pondělí uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí E-Invest a Penta. Tuto nabídku ale zatím nekonkretizoval.

Mimořádný výbor Sokola se podle Lomeckého přihlásil k svolání mimořádné valné hromady Sazky s návrhem na odvolání generálního ředitele a předsedy představenstva Aleše Hušáka. Tato valná hromada by se měla uskutečnit 15. března.

Většinovým vlastníkem je ČSTV

Minulý týden se menšinoví akcionáři dohodli na společném postupu. Požadují, aby jejich akciové podíly v Sazce byly alespoň částečně zachovány a finanční situace Sazky byla dlouhodobě udržitelná. Zároveň vyžadují nezávislé a transparentní vyhodnocení nabídek na vstup strategického partnera. Odmítají, aby představenstvo Sazky přijalo jakékoli rozhodnutí, které by do budoucna zavazovalo jednotlivé akcionáře k ručení svým majetkem nebo akciemi.

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten v pondělí oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance.

Tagy: sokol sázka

Zdroje: ČTK